Катабан

Катабан (араб. مملكة قتبان) — держава в Південній Аравії, що існувала в I тис. до н. е. — II ст. н. е. Столицею Катабана була Тимна. Розташовувалася на захід від Хадрамаута і на схід від Сабейського царства.

Катабан (блакитний) зі столицею в Тимний
Катабан. Хлопчик на леві.

У V–II ст. до н. е. Катабан стає найсильнішою державою півдня Аравії, а його правитель бере титул мукарріб — показник південноаравійської гегемонії. Незадовго до кінця IV або на початку III столітті до н. е. Катабану за часів правління короля Яда'їба Їгала I, ймовірно, в союзі з сусідніми державами Майн і Хадрамаут вдалося позбутися Сабейської гегемонії.

У I ст. до н. е. в Катабані була зроблена одна з перших у світі спроб створення представницької демократії у формі своєрідної «конституційної монархії»[1]. У I ст. н. е. Катабан був захоплений Хим'яром.

У II ст. н. е., після розпаду 1-ї Хим'яритської імперії, Катабану на кілька десятків років вдалося відновити свою незалежність, однак наприкінці II ст. він був завойований Хадрамаутом, а потім перейшов під контроль Саби. Наприкінці того ж століття територія Катабану перейшла під контроль Хим'яру[2].

Примітки

  1. Korotayev A. com_content & task = view & id = 318 & Itemid = 70 Socio-Political Conflict in the Qatabanian Kingdom? (A preliminary re-interpretation of the Qatabanic inscription R 3566). Proceedings of the Seminar for Arabian Studies 27 (1997): 141–158.
  2. Bafaqīh, M. 'A.,' 'L'unification du Yémen antique. La lutte entre Saba ', Himyar et le Hadramawt de Ier au IIIème siècle de l'ère chrétienne' '. Paris, 1990 (Bibliothèque de Raydan, 1).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.