Катастрофа на космодромі Алкантара

Вибух на стартовому комплексі космодрому Алкантара, який відбувся 22 серпня 2003 року — аварія ракети-носія VLS-1(англ.), розробленого Бразильським космічним агентством, який був призначений для запуску на орбіту двох супутників.

Тип Катастрофа
Причина Вибух ракети-носія VLS-1
Місце Космодром Алкантара
Країна Бразилія
Дата 22 серпня 2003 року
Час 13:30
Загиблих 21
Постраждалих більше 20
Географічні координати 2°22′23″ пд. ш. 44°23′47″ зх. д.
Алкантара

Ракета вибухнула на стартовому комплексі космодрому Алкантара, при цьому загинула 21 людина. Це була третя спроба Бразильського космічного агентства запустити ракету типу VLS-1 в космос.

Аварія

Запуск VLS-1 (номер V03) був призначений на 25 серпня 2003 року і отримав власну назву «Операція „Сан-Луїс“». В цей день на орбіту припускалось вивести відразу два апарати — технологічний міні-супутник SATEC і мікросупутник Unosat-1, створений студентами і викладачами Північного університету Парани.

 Підготовка до запуску почалась 1 липня і проводилась під керівництвом директора Аерокосмічного технологічного центру, бригадного генерала Тіагу Рибейро. У роботах брали участь майже 700 осіб. До 20 серпня повністю готова ракета стояла на стартовому столі. Спеціалісти здійснили імітацію запуску і проводили планові перевірки агрегатів VLS-1.

З самого ранку 22 серпня на носії відбувались заключні тести. Безпосередньо біля ракети на стартовій позиції працювало близько 100 людей. У південь без видимих причин запрацював двигун одного з чотирьох блоків першого ступеня ракети, міцно закріпленої на стартовому столі. Факел вогню, що бив з ракети, підпалив сусідні двигуни непорушно закріпленого виробу, і через декілька секунд носій вибухнув. Під час вибуху загинула двадцять одна особа, яка знаходилась на стартовій позиції, і більше 20-ти людей зазнали поранень. Від вибуху загорілись кущі у довколишніх джунглях, і велику хмару диму можна було легко бачити з великої відстані. Вибух зрівняв зі землею пускову установку ракети, перетворивши конструкцію висотою в 10 поверхів в купу пошматованого металу.

Наслідки

Розташування космодрому Алкантара

Після вибуху Бразильське космічне агентство було піддане різкій критиці за використання ракет на твердому паливі, більш простих в виготовленні та запуску, ніж ракети на рідкому паливі, але й більш небезпечних через відсутність управління подачею палива і системи аварійного блокування. Комісія з розслідування встановила, що винуватцем катастрофи став електричний розряд, не заплановано поданий в систему запалювання одного з чотирьох пришвидшувачів першого ступеня. Повністю з'ясувати, що стало причиною видачі сигналу, так і не вдалось.

Цей інцидент викликав значні затримки бразильської космічної програми, як наслідок проведення правничого розслідування, так і через те, що під час вибуху загинуло багато вчених та інженерів, які працювали над проектом.

Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.