Катепанат Расу

Катепанат Расу (грец. Κατεπανάτο της Ρας) або Сербський катепанат (грец. κατεπανίκιον Σερβλίας) — особливо військово-адміністративна одиниця Візантійської імперії (катепанат), яка розташовувалась на Балканському півострові (сучасна Сербія. Отримав назву за містом Рас. Утворено 971 року. Припинила існування 976 року внаслідок повстання болгар на чолі із Комітопулами.

Катепанат Расу

Прапор

Історія

У 971 році візантійський імператор Іоанн I після перемог над Першим Болгарським царством захопив центральні області Балкани, де його зверхність визнали серби, що до того воювали на боці Візантії проти болгар. Для зміцнення імператорської влади в цьому регіоні було утворено фему-катепанат Рас. Планувалося також використати його територію для подальших наступів на північ Балканського півострова. Втім після смерті імператора у 976 році в Болгарії вибухнуло повстання, в результаті чого ці володіння було втрачено.

Адміністрація

Точні межі катепанату не відомі, але ймовірно співвідносяться з початковими кордонами жупанства Рашка. На чолі стояв катепан (хоча відома печатка саме стратега Расу) у ранзі протоспафарія з широкими повноваженнями

Катепани

  • Іоанн (971-?)

Джерела

  • Stephenson, Paul (2003b). «The Balkan Frontier in the Year 1000». Byzantium in the Year 1000. BRILL. pp. 109—134.
  • Krsmanović, Bojana (2008). The Byzantine Province in Change: On the Threshold Between the 10th and the 11th Century. Belgrade: Institute for Byzantine Studies.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.