Квартет (байка)

" Квартет " — байка І. А. Крилова, створена до квітня 1811 року, вперше опублікована в 1811 році у збірці «Нові байки»[1].

Квартет

Сюжет

Сюжет байки вибудовується довкола чотирьох тварин: Мавпи, Віслюка, Цапа та Ведмедя, які вирішили створити музичний квартет[2]. Вони беруть різні музичні інструменти і починають одночасно на них грати, але, як не намагаються, у них нічого не виходить. Тоді Мавпа припускає, що вони просто не так сидять, а якщо пересісти правильно, все вийде. Але знову нічого не виходить. Тоді Осел пропонує сісти ближче — знову не виходить. Тварини починають сперечатися, як можна сісти, щоб зігратися. На галас прилітає Соловей, який є голосом моралі. Він каже, що для гри на інструментах потрібні не тільки ноти та, власне, самі інструменти, але й музичний слух та навичка гри[2].

Завершують байку рядки: «Тож, як сідати — сварки марні, Бо з вас музики незугарні»[3] стали крилатим виразом[4].

Критика

В. Г. Бєлінський зараховує цю байку до другого розряду байок Крилова, в яких більше виражене моральне, аніж поетичне[5].

Сучасники байкаря припускали, що Крилов у цій байці висміює керівників чотирьох департаментів Державної Ради[6][7], які не могли узгодити свої зусилля по співпраці[8], або, що він висміює голів на засіданнях літературного гуртка «Бесіда аматорів російського слова», яких також було четверо[9].

Адаптація

  • Мультфільм «Квартет» 1935 року
  • Мультфільм «Квартет» 1947 року

Архітектура

  • Пам'ятник І. А. Крилову на Патріарших ставках у Москві. Поблизу статуї розташовані скульптурні композиції, присвячені дванадцяти відомим байкам, зокрема й байці «Квартет». Точна адреса: м. Москва, вул. Мала Бронна, 34, сквер.
  • Пам'ятник І. А. Крилову у Літньому саду у Санкт-Петербурзі. П'єдестал триметрової скульптури прикрашений бронзовими фігурами-персонажами байок, зокрема квартетом тварин. Скульптор П. К. Клодт. Точна адреса: Санкт-Петербург, Набережна Кутузова, Літній сад
  • Пам'ятник І. А. Крилову у місті Твер. До ансамблю пам'ятного комплексу входять горельєфи із зображенням сюжетів байок, зокрема байки «Квартет». Над пам'ятником працювали скульптори Сергій Шапошніков, Дмитро Горлов та Микола Донських. Точна адреса: м. Твер, наб. Річки Тьмаки, буд. 31

Посилання

Примітки

  1. Степанов Н. Л. Комментарии: И. А. Крылов. Квартет // И. А. Крылов. Полное собрание сочинений. М.: Гос. изд-во худож. лит., 1945—1946. Т. 3. — С. 445
  2. Крылов И. А. Квартет // И. А. Крылов. Полное собрание сочинений. М.: Гос. изд-во худож. лит., 1945—1946. Т. 3, с. 82—83.
  3. https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=3402
  4. Костёр сатиры(к 250-летию И. А. Крылова)
  5. Белинский В. Г. Иван Андреевич Крылов / Взгляд на русскую литературу. Современник. М.: 1981. — 502 с.
  6. Корф М. А. «Жизнь гр. Сперанского». СПБ, 1861 г. — ч. 1. — С.118
  7. Дмитриев И. И. «Взгляд на мою жизнь», 1861. — С.292—293
  8. Йозеф Сипко, И. А. Крылов — а он и ныне здесь//НОВАЯ РУСИСТИКА, 2016. — № 1. — С.25
  9. Ф.Вигель «Воспоминания», М., 1893 г., кн. III. — С. 152
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.