Кен Ангрок

Кен Ангрок (Арок) (бл. 1182 — бл. 1227) — 1-й магараджа держави Сінгасарі в 1222—1227 роках. Засновник династії Раджаса. Тронне ім'я Шрі Рангах Раджаса.

Кен Ангрок
Народився бл. 1182
Східна Ява
Помер бл. 1227
Східна Ява
·вбивство
Національність яванець
Діяльність король
Титул магараджа Сінгасарі
Термін 1222—1227 роки
Попередник засновано
Наступник Анусапаті
Конфесія вішнуїзм
Рід династія Раджаса
Батько Гаджапура
Мати Кен Ендок
У шлюбі з Кен Уманг
Кен Дедес
Діти сини: Панджі Тохджая, Панджі Судату, Тухан Врегола (від Ке Уманг), Махіса Вунг Теленг, Панджі Сапранг, Агнібая (від Кен Дедес); доньки: ім'я невідоме (від Кен Уманг), Деві Рімбу (від Кен Дедес)

Життєпис

Походження

За «Паратоном» був сином незаміжньої жінки і брахмана Гаджапури з держави Кедірі. За іншими відомостями його мати — Кен Ендок — була храмовою проституткою. В поемі «Негаракертагама» розповідається, що він був божественного походження (сином «володаря гори»), в подальшому був намісником зі статусом «куву» області на схід від гори Каві. Проте ця поема була складена за часів династії Раджаса, засновником якої Кен Ангрок став.

Молоді роки

Народився в селищі на березі річки Брантас (Східна Ява). Мати залишила немовля на кладовищі, проте його врятував і виховав розбійник Лембонг. В молодості Кен Ангрок пережив багато пригод, пов'язаних зі здатністю викручуватися від покарання за свої крадіжки та шахрайство.

Ситуцію змінила зустріч з ріші Мпу Логаве, який переконав відмовитися від грішного життя, навчив читати та писати. Пізніше завдяки клопотання ріші Кен Ангрок став помічником Тунггул Аметунга, напівнезалежного куву (намісника) в області Тумапель. Ангрок закохався у дружину свого пана Кен Дедес, вирішивши стати її чоловіком. Тому став планувати вбивство Аметунга. Для цього вирішив обрати кинджал крис, якому малайці надавали містичної сили. Втім його виготовляли одиниці з ковалів, серед яких був Мпу Гандрінг, що погодився викувати крис. Оскільки виготовлення крису зайняло багато часу, то Кен Ангрок погиркався з ковалем та вбив того. Натомість, за легендою Гандрінг прокляв Ангрока, заявивши, що наступні 7 його нащадків загинуть від цього крису.

Правління

В подальшому Кен Ангрок подарував крис іншому слузі Кебо Іджо. Дочекався, коли той покаже його усім, потім викрав крис, вбив ним Тунггул Аметунга, а потім повернув Кебо Інджо. Останнього було страчено. Невдовзі Ангрок оженився на Кен Дедес, а потім став правителем Тумапеля. Тепер висуваєтсья версія, що Кен Ангрок захопив владу в результаті селянського повстання, частково замінивши попередню адміністрацію своїми прихильниками, частково залишив на місцях стару феодальну аристократію.

У 1222 році війська Кен Ангрока здобули перемогу в битві біля Гентер над армією Кертаджаї, правителя Кедірі. Завдяки цьому вдалося підкорити Східну Яву. Після цього Кен Ангрок оголосив про утворення держави Сінгасарі («Сплячий лев»), а сам прийняв ім'я Шрі Рангах Раджаса.

Для зміцнення своєї влади активно підтримував вішнуїстські та шиваїстські храми. Навіть претендував на оголошення себе сином Шиви, а то навіть богом, демонструючи «надздібності» (насправді різні фокуси та вправи, отримані від ріші), чим не переконав брахманів. У 1227 році магараджу було вбито пасорбком Анусапаті, який за легендою здійснив це крисом, яким Кен Ангрок вбив його батька — Тунггул Аметунга. Поховано в храмі Каненангану.

Джерела

  • Cœdès, George (1968). The Indianized states of Southeast Asia. University of Hawaii Press. ISBN 9780824803681.
  • Ooi, Keat Gin, ed. (2004). Southeast Asia: a historical encyclopedia, from Angkor Wat to East Timor (3 vols). Santa Barbara: ABC-CLIO. ISBN 978-1576077702.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.