Керована авіаційна бомба

Керована авіаційна бомба (КАБ) — один з видів авіаційних боєприпасів, авіаційна бомба, оснащена для підвищення влучності потрапляння в ціль аеродинамічними поверхнями та системою наведення. Перші спроби створення керованих авіаційних бомб відносяться до завершальної фази Другої світової війни. Німці першими застосували в бою високоточні керовані боєприпаси, у вересні 1943 року скинувши 1400-кг радіокеровану планерну бомбу/ракету Fritz X на принципі MCLOS для успішної атаки на італійський лінійний корабель «Рома» та американський крейсер «Саванна». Найближчими еквівалентами союзників були 454 кг керовані бомби AZON, що застосовується як у Європі, так і в боях у Бірмі, Китаї та Індії, та ASM-N-2 Bat, котра в основному використовувалася американським флотом на Тихоокеанському театрі війни. Розроблені зразки могли наводитися в ціль за допомогою рулів по командах з літака, які передавалися по радіо або дротах. На початку 1960-х років були створені КАБ з телевізійним і в другій половині 1960-х рр. з напівактивним лазерним самонаведенням.

Американська фугасна авіаційна бомба, оснащеною системою супутникового наведення, одна з найбільших авіаційних бомб в історії авіації
КАБ-500 — радянська коректована авіаційна бомба калібром 500 кілограмів
BOLT-117 — перша у світі бомба з лазерним наведенням

Керовані авіаційні бомби є одним з основних видів високоточної зброї (ВТЗ), оскільки вони поєднують високу точність влучення, значну потужність бойової частини (БЧ). Про це свідчать статистичні дані про підвищення частки використання КАБ у локальних війнах та конфліктах. Так, якщо під час війни у ​​В'єтнамі і в Південно-Східній Азії (1966—1975) при проведенні бомбардувань (1966—1973) ця частка становила близько 1 %, то в період бойових дій багатонаціональних сил проти Іраку в 1991 році (операція «Буря в пустелі») вона зросла до 8 %, досягнувши вже приблизно 35 % при проведенні операції країн НАТО «Союзна сила» проти Югославії з 24 березня по 20 червня 1999 року і близько 70 % у ході військової операції США і їхніх союзників проти Іраку в 2003 році.

Створення керованих авіаційних бомб призвело до ретроактивного перейменування старих бомб на некеровані або «тупі» бомби.

Див. також

Примітки

Виноски
    Джерела

      Джерела

      • Радянська військова енциклопедія. «ТАШКЕНТ» — ЯЧЕЙКА» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. ОГАРКОВ — председатель. — М. : Воениздат, 1981. — Т. 8. — С. 206-207. — ISBN 00101-150. (рос.)
      • Современные управляемые авиационные бомбы (2005)(рос.)

      Література

      • Авіаційні засоби ураження. Миропольський Ф. П. та ін; під ред. Ф. П. Миропольского. — М., 1995. — 255 с

      Посилання

      This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.