Киніска

Киніска (*Κυνίσκα бл. 440 до н. е.  —після 392 до н. е.) давньогрецька царівна, атлет, колісниця, перша жінка-олімпіонік. З грецького перекладається як «собака-сука».

Киніска
Народилася бл. 440 до н. е.
Спарта
Померла після 392 до н. е.
Спарта
Країна Спарта
Національність дорійка
Діяльність атлет
Титул царівна
Рід Евріпонтіди
Батько Архідам II
Мати Евполія
Брати, сестри Телевтійd, Агіс II і Агесілай II
Нагороди

Переможець Олімпійських ігор з гонок колісницьd (396 до н. е.)

Переможець Олімпійських ігор з гонок колісницьd (392 до н. е.)

Життєпис

Походила з царського роду Евріпонтідів, що правили Спартою. Донька царя Архідама II та його другої дружини Евполії, доньки Мелесіппіда. З дитинства була шибайголовою, полюбляла атлетичні змагання серед дівчат.

Киніську займалася розведенням коней для змагань. Це захоплення підтримував її брат Аркесілай II, хоч і ставився до нього не дуже серйозно. Бажаючи брати участь в Олімпійських змаганнях, Киніска вирішила скористатися прогалиною у правилах Олімпійських ігор, якими заборонялося жінкам бути їх учасником, проте у змагання колісниць чемпіонами оголошувалися власники коней і колісниць. Цим вирішила скористатися Киніска.

У 396 році до н. е. (на 96-й Олімпіаді) виставлена Киніскою на Олімпійських іграх четвірка коней прийшла до фінішу першою. В результаті Киніска стала переможцем й отримала лавровий вінок. Втім колісничий, який безпосередньо керував кіньми, залишився невідомим. У 392 році до н. е. коні Киніски виграли 97-мі Олімпійські ігри. Втім сама не була присутньою під час цих перемог, оскільки жінкам було заборонено вхід на стадіон. Разом з тим у храмі Зевса в Олімпії було зведено бронзову статую, яка зображувала колісницю з кіньми Киніски. Також вона здобула значної шани в самій Спарті.

Киніска зображена на монетах Того випущених на честь Літніх Олімпійських ігор 2004 року у Афінах[1].

Дослідник Пол Картледж припускав, що сином Киніски був Киніск — гармост Херсонесу Фракійського у 400 році до н. е.[2]

Примітки

  1. Юрий Баршай. Лошадиные загадки на монетах. — Петербургский коллекционер. — 2009. — С. 26-27.
  2. Cartledge, 1987, p. 149—150.

Джерела

  • Konrad Wickert: Kyniska. In: Der Kleine Pauly (KlP). Band 3, Stuttgart 1969, Sp. 400.
  • Stephen Hodkinson, Property and Wealth in Classical Sparta, The Classical Press of Wales, 2000
  • S. B. Pomeroy. Spartan Women (Oxford ; New York : Oxford University Press, 2002).
  • G. P. Schauss and S. R. Wenn (eds). Onward to the Olympics: Historical Perspectives on the Olympic Games (Waterloo, Ont., Canada: Wilfrid Laurier University Press, 2007).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.