Кишеньковий всесвіт
Кишеньковий всесвіт — поняття інфляційної теорії, запропоноване Аланом Гутом. Воно визначає область, подібну до тієї, що містить видимий всесвіт як лише одну з багатьох інфляційних зон[1][2].
Астрофізик Жан-Люк Лехнерс із Принстонського центру теоретичних наук стверджував, що інфляційний всесвіт виробляє кишені. Як він писав 2012 року, «Хаотична інфляція виробляє кишенькові всесвіти з усіма фізично дозволеними вакуумами й історіями. Деякі з цих кишенькових всесвітів можуть містити фазу повільної інфляції, деякі можуть проходити цикли космологічної еволюції, а деякі можуть виглядати як Галілеєве походження чи інші сценарії „виникнення“ всесвіту. Який саме з цих типів всесвіту ми найімовірніше населяємо, залежить від вимірювань, які ми обрали задля регулювання нескінченностей, притаманних хаотичній інфляції»[3].
Але, Лехнерс продовжує, «нинішні провідні заходи пропонують — а саме, глобальний світловий конус відсікання та його локальний аналог, причинну алмазну міру — а також тісно пов'язані пропозиції, всі з яких передбачають, що ми повинні жити у кишеньковому всесвіті, який починається з малої швидкості Габбла, тим самим сприяючи циклічнім і моделям виникнення». Лехнерс додає, незворушно, «Кишенькові всесвіти, які проходять цикли, є кращими, оскільки вони виробляють житлові умови повторно всередині кожної кишені».
Примітки
- Одерберг І. М. A New Theory of Cosmic Origins. — Пасадена : The Theosophical Society.
- Гут, Алан (1998). The Inflationary Universe [Інфляційний всесвіт] (англійською). ISBN 978-0-201-32840-0.
- Лехнерс, Жан-Люк (15 серпня 2012). Eternal Inflation with Noninflationary Pocket Universes. Physical Review D (Рідж: American Physical Society) 86 (4). arXiv:1206.1081. doi:10.1103/physrevd.86.043518.