Клан Вішарт

Клан Вішарт (шотл. – Clan Wishart) – один з кланів рівнинної частини Шотландії – Лоуленду. На сьогодні клан Вішарт не має визнаного герольдами Шотландії вождя, тому називається «кланом зброєносців».

Гасло клану: Mercy is my desire – «Милосердя – це моє бажання.» (англ.)

Історія клану Вішарт

Назва клану Вішарт має французьке походження. У давній французькій мові було ім’я Гвішард (ст. фр. – Guischard), що походить від старого французького слова Вішард (ст. фр. – Wischard) – «розумний», «мудрий».

На початку ХІІІ століття Вільям Вішард фігурує в документах абатства Камбускеннех (гельск. – Cambuskenneth) щодо власності земель та млинів.

У 1245 році Джон Вішард згадується в документах земельної власності, а в 1254 році він же є в записах щодо власності Конона та Тулоха. У документах 1250 року щодо земель Кулді церкви святого Андрія згадуються ім’я Вільяма Вішарда. А в документах 1279 року – в грамоті на землю для Кенні Курхардіна (шотл. - Kenny Murchardyn) згадується Адам Вішард.

У 1296 році Джон Вішард Мірнс присягнув на вірність королю Англії Едварду І Довгоногому разом з іншими вождями шотландських кланів. Його ім’я є в документі «Рагман Роллс».

Але під час війни за незалежність Шотландії клан Вішарт приєднався до боротьби за незалежність. У 1305 – 1307 роках є свідчення про Ендрю Вішарда, що потрапив в полон до англійців під час боїв біля замку Герефорд (шотл. - Hereford Castle).

Джордж Вішарт був визнаний судом інквізиції винним у єресі і спалений на вогні у 1545 або 1546 році в абатстві Сент-Ендрюс.

У 1596 році Джоннет Вішарт була звинувачена у чаклунстві і як «відьма» була спалена на вогні в Абердині.

Під час громадянської війни на Братанських островах клан Вішарт підтримав роялістів. Джордж Вішарт був приватним капеланом і біографом Джеймса Грема – І маркіза Монтроз (1612 – 1650). Після реставрації монархії у 1660 році Джордж Вішарт став єпископом Единбурга. Людина, яка робила напис на надгробку Джорджа Вішарта вважала, що його прізвище означає «мудрий серцем» і написала на могилі латиною та давньогрецькою таке: «Hic recubat celebris doctor Sophocardius alter, entheus ille Σοφοσ χαρδιαν Agricola» - «Тут спочиває відомий доктор Мудрий Серцем, Мудрий Серцем Землероб».

Є ще записи про Джеймса Вішарта, що жив в місті Монтроз, що в Ангусі в 1649 році, а в 1686 році в Единбурзі. Згадується ще Джон Вішарт, що був в’язнем в тюрмі Канонгейт Тулбут (шотл. - Canongate Tolbooth).

Септи і прізвища клану Вішарт

Visart, Vischart, Vishert, Vychart, Vyschart, Wischarte, Wischeart, Wiseheart, Wissheart, Wschartt, Wschert, Wyischart, Wyishart, Wyschart, Wysharde, Wyssart, Wythcharde.

Видатні люди з клану Вішарт

  • Роберт Вішарт - був єпископом Глазго під час війни за незалежність Шотландії. Був прихильником Роберта Брюса. Він був пов'язаний з Вільямом Вішартом - єпископом Сент-Ендрюс і канцлером Шотландії. Роберт Вішарт був призначений єпископом Глазго в 1273 році. Після передчасної смерті короля Шотландії Олександра III в 1286 році Роберт Вішарт був одним з шести опікунів Шотландії, а Маргарет – «діва Норвегії» була ще дитиною. Після її смерті у 1290 році почалася боротьба за трон Шотландії. Роберт Вішарт провів переговори з королем Англії Едуардом І Довгоногим. Під час переговорів він відстоював суверенітет і територіальну цілісність Шотландії, але не дивлячись на це король Англії вирішив захопити Шотландію і приєднати до Англії. Роберт Вішарт примкнув до Роберта Брюса – борця за незалежність Шотландії і був прихильником «старого союзу» між Шотландією та Францією. Але разом з іншими вождями шотландських кланів він був змушений підписати «Рагман Роллс» - присягу на вірність королю Англії у 1296 році. Проте боротьбу за незалежність Шотландії він не припинив. Роберт Вішарт підтримав повстання Вільяма Воллеса за незалежність Шотландії у 1297 році. Після поразки повстання Роберт Вішарт був кинутий за ґрати. Але як тільки звільнився знову приєднався до боротьби за свободу. Це викликало обурення короля Англії Едварда І і він поскаржився на Роберта Вішарта Папі Римському Боніфацію. Папа засудив Роберта Вішарта, але це не змінило його позицію. Після вбивства вождя клану Комін саме Роберт Вішарт забезпечив політичну стабільність в Шотландії і підтримку церквою Шотландії Роберта Брюса. Він же сприяв коронації Роберта Брюса у 1306 році. Матеріали, призначені для ремонту собору в Глазго він використав для спорудження фортеці та облогових пристроїв. Під час подальшої війни Роберт Вішарт потрапив у полон до англійців і був доставлений в Англію в ланцюгах. 8 років він провів у темниці. Був звільнений під час обміну полоненими. Роберт Вішарт був одним з неоспіваних борців за незалежність Шотландії.
  • Джордж Вішарт (1513 - 1 березня 1546) - шотландський релігійний реформатор і протестантської мученик. Він здобув освіту в Королівському коледжі в Абердині, а потім в університеті Левена. Вішарт був шкільним учителем в місті Монроз, але його вчення щодо Нового Завіту засудила церква і він потрапив під суд єпископа Брехін у 1538 році. Джордж Вішарт втік до Англії, але був знову звинувачений в єресі. У 1542 році він працював в Корпус Хрісті коледжі (англ. - Corpus Christi College) в Кембриджі. Але він повернувся до Шотландії в наступному році на свою стару посаду. Вважається, що він був замішаний у змові проти кардинала Бітона. У 1544 році він почав проповідувати, знайшов молодого учня - Джона Нокса. Його погляди з різкою критикою папства мали наслідком переслідування, він був змушений постійно тікати, і нарешті він приєхав в Ормістон, що в Східному Лотіані. У 1545 році він був захоплений графом Босуеллом за наказом кардинала Бітона. Під час «показового процесу» він був засуджений до смерті і спалений на вогні в Сент-Ендрюс 1 березня 1546 року. Протестанти помстилися за смерть Джорджа Вішарта і вбили кардинала Бітона. Його вчення і справу продовжив Джон Нокс.

Джерела

  • http://www.scotclans.com
  • Way, George and Squire, Romily. Collins Scottish Clan & Family Encyclopedia. (Foreword by The Rt Hon. The Earl of Elgin KT, Convenor, The Standing Council of Scottish Chiefs). Published in 1994.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.