Клан Макміллан

Клан Макміллан (шотл. — Clan MacMillan, гельск. — MacGhilleMhaolain) — клан Мак Гілле Ваолайн — один з гірських шотландських кланів Гайленда. У ХІІ столітті цей клан жив у землях Лохабер (шотл. — Lochaber). Клан підтримав боротьбу Роберта Брюса в його боротьбі за свободу Шотландії, потім підтримав боротьбу Лорда Островів у його боротьбі проти шотландського короля. Під час повстання якобітів у XVIII столітті люди клану Макміллан розділились на тих, хто підтримав повстання і тих, хто лишились в стороні від повстанців.

Ембрема (гребінь, хрест) клану Макміллан.
Герб вождів клану Макміллан.
Чоловік з клану Макміллан у традиційному одязі. Малюнок художника Р. Р. МаЯна, 1845 рік.
Фінлайстоун — резиденція вождів клану Макміллан.
Замок Свін — історичний центр клана Макміллан.

Історія клану Макміллан

Походження клану Макміллан

Клан Макміллан походить від давнього ірландського королівського клану і від місіонерів церкви. Святий Колумба (Колум Кілле) місіонер з королівського ірландського роду заснував монастир на острові Йона. У ранньому середньовіччі звичай целібату не був поширений серед кельтських священиків — багато з них були одружені. Тільки в часи королеви Маргарет в Шотландії церковні закони типові католицької Європи. Король Шотландії Олександр І намагався інтегрувати ці дві церковні традиції. Він призначив Кормака єпископом Данкельда. Одним з синів Кормака був Гілліе Хріосд (гельск. — Gillie Chriosd), що і став засновником клану Макміллан. Кельтська церка взагалі відрізнялася суттєво щодо церковних традицій, тонзури, календаря від католицької церкви іншої частини Європи. Коли король Шотландії Девід І ліквідував Мормерство Морея, клан Макміллан оселився на берегах озера Лох-Аркайг в Лохабері.

XIV століття — війна за незалежність Шотландії

Під час війна за незалежність Шотландії клан Макміллан підтримав Роберта Брюса — борця за незалежність і майбутнього короля вільної Шотландії. Після того як Роберт Брюс конфліктуючи з кланом Комин вбив Джона Червоного Комина в Грейфрайарсі в церкві Дамфріс, він був змушений тікати і ховатися в горах Шотландії. Роберта Брюса прихистив Маолмуйре (гельск. — Maolmuire) — вождь клану Макміллан. Брат вождя клану Макміллан — Гілберт — барон Кена залишався довгий час біля майбутнього короля і брав участь у битві під Баннокберн. Гілберт став предком септи Макміллан з Броклоха, що була великою і важливою гілкою клану Макміллан в землях Галловей (шотл. — Galloway).

Нащадок Роберта Брюса король Шотландії Девід (Давид) ІІ вів боротьбу з Лордом Островів і кланом Макміллан, що був лояльним до Лорда Островів. Клан Макміллан був вигнаний з земель на берегах озера Лох-Тей у 1360 році. Джон Островитянин — Лорд Островів надав клану Макміллан землі в Кнепдейл. Олександр V — ХІІ вождь клану Макміллан спорудив оборонну башту і поставив кам'яний кельтських хрест. Клан Макміллан отримав у володіння один з найдавніших замків Шотландії — замок Свін після того як вождь клану Макміллан Олександр одружився з Еркою — дочкою вождя клану МакНейлл. Олександр збудував у цьому замку вежу, яка стала називатися вежею Макміллана. Хрест був поставлений біля церкви Кілморі — недалеко від місць, де вождь клану Макміллан полював на оленів.

XVІІІ століття

У 1742 році нащадки вождів клану Макміллан по прямій лінії вимерли і верховенство було передано гілці Макміллан Данмор, що володіла землями на берегах озера Лох-Тарберт. Макміллани не підтримували рух якобітів по релігійним причинам. У 1745 році спалахнуло чергове повстання якобітів. Джон Макміллан Мурраган, що належав до гілки клану, яку пізніше очолив Лохабер Макміллан, відмовився приєднатися до повстання яке очолив Чарльз Едвард Стюарт і заявив, що приєднається до повстанців тільки тоді, коли Стюарти відмовляться від католицької віри. Але старший син Джона Макміллана вирішив взяти участь у війні, очолив загін полку Лохіел і брав участь у битві під Куллоден. Обидва сини Джона Макміллана загинули в бою. Дональд Макміллан Туллох після поразки повстанців здався герцогу Камберленду за умови, що він і його люди будуть помилувані. Але замість цього вони були без суду відправлені на заслання на Карибські острови. Х'ю Макміллан після поразки в битві під куллоден допоміг принцу Чарльзу тікати і переховував його в гроті Гленн Аффрік, що на пагорбах Лох-Аркайг.

Олександр Макміллан Думор обіймав посаду хранителя королівського персня в Едінбурзі, він помер у 1770 році. Він призначив своїм спадкоємцем свого двоюрідного брата — Дункана Макміллана, адвоката. Ця гілка була відома як Макміллан Лагалгрейв. Їх не визнають як повноправних вождів клану. Брат Дункана Макміллана — Вільям Макміллан служив капітаном морської піхоти під командуванням адмірала Нельсона на його флагмані «Вікторія».

Правнук капітана Вільяма — генерал Гордон Макміллан довгий час навіть не знав, що він є вождем клану Макміллан, аж доки не вирішив вступити до військової авіаційної школи. Коли він став курсантом, його родовід дослідив і повідомив йому преподобний Сомерленд Макміллан. Сер Гордон Макміллан потім жив в резиденції вождів клану в замку Фінлайстоун у Ренфруширі.

Замки клану Макміллан

  • Замок Лаверс — розташований за вісім миль на схід від Кілліна, на горі Бен Лаверс, на північ від озера Лох-Тей у Перширі. Був резиденцією вождя клану Макміллан, коли він дав притулок і захист Роберту Брюсу. Але цей замок у 1370 році захопив клан Кемпбелл.
  • Замок Свін — на березі озера Лох-Свін. Нині в руїнах. Замок був збудований кланом Свіні, але захоплений кланом Макміллан у 1362 році. Землі навколо замку називалися Кнеп, тому гілка клану, яка тут жила називалася Макміллан Кнеп. Замок має вежу, яка була названа на честь клану Макміллан. На півдні Кілморі Кнеп є каплиця, біля якої стоїть давній хрест клану Макміллан. Замок пізніше перейшов у володіння клану Кемпбелл.
  • Замок Блоклох — стоїть у чотирьох милях на південний схід від Монайв, що в Дамфрісі. Тут жили Гілберт Макміллан та барон Кен — сподвижники Роберта Брюса.
  • Замок Фінлайстоун — у трьох милях на схід від Порт-Глазго, у Ренфруширі. Належав клану Кеннінгем сотні років, але зараз належить клану Макміллан.

Джерела

  • Clan MacMillan Profile scotclans.com. Retrieved 28 December 2013.
  • Way of Plean, George; Squire, Romilly (2000). Clans & Tartans. Glasgow: HarperCollins. p. 218. ISBN 0-00-472501-8.
  • Coventry, Martin. (2008). Castles of the Clans: The Strongholds and Seats of 750 Scottish Families and Clans. pp 393–394. ISBN 978-1-899874-36-1.
  • Way, George and Squire, Romily. Collins Scottish Clan & Family Encyclopedia. (Foreword by The Rt Hon. The Earl of Elgin KT, Convenor, The Standing Council of Scottish Chiefs). Published in 1994. Pages 256—247.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.