Клан Моррісон

Клан Моррісон – (шотл. - Clan Morrison) – один з гірських шотландських кланів. Крім людей з клану Моррісон є чимало фамілій в Шотландії – як в горах так і на рівнині, які мають те саме прізвище – Моррісон або Морісон, але до цього клану не належать. У 1965 році герольди Шотландії визнали вождя клану – з того часу клан вважається повноцінним шотландським кланом. Іноді під цією назвою розуміють групу кланів різного походження з однією назвою і вважають цю групу кланів одним кланом.

Руїни замку Богні, відомого ще як замок Конзі – резиденція вождів однієї з гілок клану Моррісон.

Моррісони в середньовічній Шотландії

Прізвище Моррісон виникло як «Син Морріса». Це ім'я було дуже популярне в середні віки. Одна з ліній Моррісонів – це нащадки володарів замку Богні в Абердинширі. Є ще Моррісони з Перта та Моррісони з Ленокса. Моррісони з Богні пов’язані своїм походженням з Гебридських островів. Першим лордом Богні був Олександр, що одружився з Христиною Аркарт – віконтесою Френдраут. Нині представником цієї лінії є Олександр Гордон Морірісон Богні – ХІІІ барон Богні.

Клан О’Муйрхешайн Харріс (clan Ó Muircheasáin Harris)

У середньовіччя був рід бардів - клан О’Муйрхешайн (гельск. - clan Ó Muircheasái), що оселився на острові Харріс десь близько 1600 року і поступив на службу до клану МакЛауд з Харріса та Дунвегана. У той же час до клану МакЛауд прийшов бард Мак Гілле Ріабайх (гельск. - Mac Gille Riabhaich). Обидва бардівських клани вели своє походження з Ірландії – зі земель О’Нейлів (О’Нілів). Ці бардівські клани були відомі також на острові Малл з 1512 року під покровительством клану МакЛін з Дуарта. Зберігся вірш складений бардами з цього клану у 1626 році. Приблизно в той же час назва клану О’Муйрхешайн була змінена на англійський лад як Моррісон. Є різні версії походження назви цього клану в Ірландії. Є версія, що назва походить від ірландського слова muir – муйр – море. Але це ж слово означає «обітниця», «табу», «заборона».

Клан Мак Гілле Мойре Льюїс (clan Mac Gille Mhoire Lewis)

Клан Мак Гілле Мойре з острова Льюїс (гельск. - clan Mac Gille Mhoire) отримав свою назву від фрази, що перекладається «сини слуг святої Марії». Пізніше ця гельска назва була змінена на англійський лад як Моррісон. Вождями клану стали Моррісони з Габоста та Барвоса, що перетворили цю посаду на спадкову. Цей клан також був відомий як клан-на Брейхем (гельск. - Clann-na Breitheamh). Відомо, що ці вожді обіймали свою посаду ще до 1613 року, але потім важко було простежити родовід вождів – свідоцтва не збереглися. Раніше назва Морісон писалася з одним «р», але після 1800 року стали писати Моррісон – з двома «р». Клан був чисельним на острові Льюїс і становив 1/15 частину населення острова.

Джерела

  • Dictionary of American Family Names. Oxford University Press. ISBN 0-19-508137-4.
  • A Dictionary of First Names. Oxford University Press. ISBN 0-19-280050-7.
  • Anonymous (2005). The Scottish Clans and Their Tartans (30 ed.). Edinburgh: Kessinger Publishing. ISBN 1-4179-6815-X. Originally pub. by: W. & A. K. Johnston Ltd., Edinburgh and London, 1944
  • Frank, Adam (1970). The Clans, Septs and Regiments of the Scottish Highlands (8th ed.). Edinburgh: Johnson and Bacon.
  • Innes of Learney, Thomas (1971). The Tartans and Clans of the Families of Scotland (8th ed.). Edinburgh: Johnston and Bacon.
  • Mackenzie, William Cook (1903). History of the Outer Hebrides. Paisley: Alexander Gardner.
  • MacLeod, Roderick Charles (1927). The MacLeods of Dunvegan. Edinburgh: Privately printed for the Clan MacLeod Society.
  • McLeod, Wilson (2004). Divided Gaels: Gaelic cultural identities in Scotland and Ireland, c.1200-c.1650 (Illustrated ed.). Oxford University Press. ISBN 978-0-19-924722-6.
  • Moncreiffe of that Ilk, Iain (1967). The Highland Clans. New York: Bramhall House.
  • Morrison, Leonard Allison (1880). The History of the Morison or Morrison Family. Boston, Mass: A. Williams & Co.
  • Scottish History Society (1907). Publications of the Scottish History Society 52. Edinburgh: Scottish History Society.
  • Thomas, F.W.L. (1876–78). "Traditions of the Morrisons (Clan Mac Ghillemhuire), Hereditary Judges of Lewis" (pdf). Proceedings of the Society of Antiquaries of Scotland 12.
  • Way of Plean, George (2000). Clans & Tartans. Glasgow: HarperCollins. ISBN 0-00-472501-8.
  • Way, George and Squire, Romily. (1994) Collins Scottish Clan & Family Encyclopedia. (Foreword by The Rt Hon. The Earl of Elgin KT, Convenor, The Standing Council of Scottish Chiefs).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.