Клан Ніколсон

Клан Ніколсон — (шотл. — Clan Nicolson) — один з шотландських кланів. Згідно з історичними переказами й записами документів клану, клан Ніколсон бере свій початок від юриста, що жив у місті Единбург у XVI столітті. Цей юрист походить з родини купців, що жили в місті Абердин. У 1980-тих роках герольди Шотландії визнали ІV барона Карнока вождем клану Ніколсон. У цей же час інша людина, що походила з острова Скай вимагала визнати саме його вождем клану Ніколсон, бо на острові Скай теж проживав клан з назвою Ніколсон. Герольди Шотландії запропонували цій людині змінити прізвище (і назву клану) на МакНікейл або МакНекайл (гельск. — MacNeacail). У результаті цих суперечок на сьогодні в Шотландії є два клани, що претендують на назву і титули клану Ніколсон — гірський і рівнинний. Але гірський клан прийнято називати МакНікейл.

Емблема (хрест) клану Ніколсон.
Герб вождів клану Ніколсон.

Історія клану Ніколсон

Походження назви клану

Назва клану Ніколсон є англомовна версія назви клану. Означає «син Нікола». Ім'я Нікол є варіантом імені Микола і походить від грецького Νικόλαος — Ніколаос — «переможець людей». Це ім'я вперше з'являється на Британських островах під час норманського завоювання — було дуже поширене в часи середньовіччя в Європі. Вважається, що назва клану з острова Скай — МакНікейл теж походить від імені святого Миколи, але це вже не англійський, а кельтський (гельський) варіант імені.

Походження клану

Обидва клани — гірський та рівнинний — МакНікейл та Ніколсон мають однакову геральдику. Герб вождів кланів — золотий щит з головами хижих птахів: яструбами для МакНікейл та соколами для Ніколсонів. Але генеалогічних доказів про спільне походження цих двох кланів мало, тому вони вважаються різними кланами. Є версія, що Ніколсони скандинавського походженні і назва клану походить від скандинавського імені Олсен. Крім того в гельській мові слово «нік» (Nic) означає «дочка». Крім того, в Англії, в районах, що були в свій час під владою вікінгів (зокрема в Йоркширі та Тайнсайді) теж поширене прізвище Ніколсон. Деякі нащадки скандинавів прийшли в шотландію під час норманського завоювання Англії і оселилися в Шотландії в часи правління короля Шотландії Давида І.

Шотландсько-норвезькі війни

У середньовіччі низку островів і територій в Шотландії захопили вікінги. З цим не могли миритися королі Шотландії влада яких міцніла. У ХІІ — ХІІІ століттях спалахували війни шотландців з вікінгами, які завершились перемогою короля Шотландії. Під час однієї з цих війн король Норвегії Хокон IV відправив передовий загін, який очолював Андерс Ніколассен, що був молочним братом короля і одним з головних баронів королівства. Цей загін грабував острів Б'ют до прибуття основного норвезького флоту. Після того як прибув основний норвезький флот, на нього напали шотландці і відбулась битва під Ларгс — норвежці були розбиті. Є легенда, що Андерс Ніколассен після цього був послом до Шотландії і мав завдання укласти мир з Шотландією — договір, що був укладений в місті Перт. Згідно з цим договором острови навколо Шотландії перейшли під владу короля Шотландії.

XVI–XVII століття

Перекази клану Ніколсон стверджують, що клан походить від Джеймса Ніколсона — юриста з Единбурга, що помер у 1580 році. Його предками були жителі міста Абердин — про них відомо з повідомлень XV століття. Джеймс Ніколсон мав двох синів — Джона та Джеймса. Джеймс Ніколсон став церковним діячем і став головою церковної асамблеї Шотландії у 1595 році. У 1606 році він став єпископом Данкельда. Помер він у 1607 році. Джон Ніколсон — старший брат — придбав землі Лассуейд від Сінклера з Драйден у 1592 році. У 1629 році його син став баронетом Нової Шотландії. Його онук став комісаром шотландського парламенту від Единбургу в 1672 році.

ХІХ — ХХ століття

Останній прямий нащадок вождів клану Ніколсон помер у 1826 році. Титул перейшов до іншої лінії, яка була споріднена з єпископом Данкельда. Титул барона Карнока успадкував генерал-майор сер Вільям Ніколсон, що був єдиним сином Джорджа Ніколсона Тарвістонського. Він бував в Америці, Індії, Ірландії, на острові Маврикій. Помер у 1820 році. Успадкував йому його син — адмірал сер Фредерік Ніколсон. У 1879 році старший син адмірала — Фредерік Ніколсон був вбитий в Африці під час війни з зулусами. Титул успадкував його другий син — Артур Ніколсон. У червні 1916 року Артур Ніколсон був визнаний бароном Карнок. У 1980 році Девід Ніколсон — IV барон Карнок був визнаний вождем клану Ніколсон. Підставою для цього було те, що він є безпосереднім нащадком Джона Ніколсона — І барона Лассуейда (помер у 1651 році). На сьогодні посада вождя клану Ніколсон є вакантною, хоча V барон Карнок — Адам Ніколсон має на цю посаду всі законні права.

Джерела

  • Clan Nicolson Profile scotclans.com. Retrieved 10 December, 2013.
  • Black, George Fraser (1946). The Surnames of Scotland : Their Origin, Meaning and History. New York: New York Public Library. pp. 628–629.
  • Reaney, Percy Hilde; Wilson, Richard Middlewood (2006). A Dictionary of English Surnames (pdf) (3rd ed.). London: Routledge. p. 2260. ISBN 0-203-99355-1.
  • «Clan History of the Nicolsons of Skye». www.clanmacnicol.org. Retrieved 26 March 2009.
  • Way, George and Squire, Romily. Collins Scottish Clan & Family Encyclopedia. (Foreword by The Rt Hon. The Earl of Elgin KT, Convenor, The Standing Council of Scottish Chiefs). Published in 1994. Pages 292–293.
  • «Nicolson». www.myclan.com. Archived from the original on 15 November 2003. Retrieved 6 January 2009.
  • «Clan Nicolson». www.electricscotland.com. Retrieved 6 January 2009.
  • The Highlander, the Magazine of Scottish heritage; April 2009; 2009 Directory; Published by Angus J. Ray Associates, Inc.; ISSN 0161-5378, USPS 579200
  • Way of Plean, George; Squire, Romilly (2000). Clans & Tartans. Glasgow: HarperCollins. p. 254. ISBN 0-00-472501-8.
  • «Nicolson & Nicholson Arms». www.heraldry-online.org.uk. Retrieved 6 January 2009.
  • Campbell of Airds, Alastair. «A Closer Look at West Highland Heraldry». Heraldry Society of Scotland. Retrieved 26 March 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.