Клан Твіді

Клан Твіді (шотл. — Clan Tweedie, Clan Tweedy) — один з кланів рівнинної частини Шотландії Лоулендсу. На сьогодні клан Твіді не має визнаного герольдами Шотландії вождя, тому називається в Шотландії «кланом зброєносців». По своєму походженню клан Твіді іноді розглядається як септа клану Фрейзер з Ловата. Назва клану походить від земель Твіді, які розташовані вздовж річки Твід, що в Піблширі — в землях, що належать до Шотландського Прикордоння.

Нашоломник клану Твіді.
Річка Твід.
Землі Олівер.
Камінь Твіді.

Гасло клану: Thol and Think — Терпи і думай (шотл.), Bi foighidneach agus a 'smaoineachadh — Терпи і думай (гельск.)

Символ клану: голова бика

Союзні клани: Фрейзер

Ворожі клани: Ґед (Ґеддес), Флемінг, Вейч

Історія клану Твіді

Походження клану Твіді

Існує легенда про походження назви клану Твіді. Легенда пов'язує походження назви і самого клану з духом річки Твід. У шотландській міфології крім реального світу існує ще потойбічний світ населений чисельними фейрі — потойбічними істотами. Легенда розповідає, що якось лицар, що жив біля річки Твід вирушив у хрестовий похід. І коли він повернувся з походу, то виявив, що його дружина вагітна. Дружина пояснила, що коли вона підійшла до річки Твід, то з річки вийшов дух цієї річки — фетрі Твід, від якого вона і завагітніла. Лицар повірив у цю фантастичну історію і сина, який народився, назвав Твіді. Від нього і походить клан Твіді. Історики сумніваються у правдивості цієї історії, кажуть що назва клану пішла від земель Твіді.

Давня історія клану Твіді

Клад Твіді був давнім шотландським кланом, одним із найсильніших кланів в землях Друмелзір в Твіддейлі. Найдавніший вождь клану Твіді про якого нам відомо з історичних документів — Йоган де Тведа або Джон де Тведа (шотл. — Johannes de Tueda, John de Tueda). Він жив у часи правління короля Шотландії Олександра ІІ (1214—1249). Згодом Джону де Тведа король Шотландії Олександр ІІІ (1249—1286) дарував грамоту на володіння землями, які були і без того його вотчиною. У грамоті він зазначається як Джон де Тведі. Клан володів землями вздовж річки Твід, від якої клан і отримав свою назву.

ХІІІ — XV століття

У 1296 році король Англії Едвард І Довгоногий захопив Шотландію і змусив вождів шотландських кланів присягнути йому на вірність і підписати відповідний документ — «Рагман Роллс». У цьому документі є ім'я Фінлея (Фінлі) де Твідіна. Його син Роджер де Твідін отримав грамоту на володіння землями та замком Друммелзір у 1320 році. Він одружився з дочкою і спадкоємицею Вільяма Фрейзера — володаря замку Олівер. Внаслідок цього баронство і замок Друммелізер стали власністю клану Твіді. Право власності підтвердив король Шотландії Роберт І Брюс грамотою від 12 червня 1326 року. Крім того, Роберт Брюс дарував Роджеру де Твідіну землі Джона Сетона — це було зроблено як компенсацію за шкоду, якої завдав клану Твіді Джон та його брат. У документі, що дійшов до нашого часу, сказано, що Джон вкрав в Роджера equitinium. Такого слова в латинській мові немає. вважається, що мова тут іде про табун коней. Така крадіжка вважалася серйозним злочином в ті часи.

Клан володів цими землями більше 300 років. Чамберс у своїй «Історії Піблширу» описує клан Твіді як кельтських дикунів. Інші історики XVIII століття пишуть про клан Твіді як про сильний і давній клан Прикордоння.

У 1320 році Роджер Твіді придбав будинок, пивоварню та землі, які до того належали Вільяму мак Аттінгу. Після цього Роджер Твіді ще двічі купував землі — в 1329 та в 1331 році.

26 листопада 1331 року лорд Скерлінг поскаржився в парламенті на Вільяма Твіді — сина Роджера Твіді. У 1351 році Вільям Твіді одружився з четвертою дочкою Агнес Данбар — вона згадується в творі Вальтера Скотта «Розповідь дівчини» під іменем Чорна Агнес. У ті часи клан Твіді був васалом клану Дуглас. Зберігся документ, в якому згідно прохання лорда Дугласа дарується прощення Джеймсу Твіді за якийсь злочин. У 1362 році клан Твіді породичався з кланом Кокберн — сильним і впливовим кланом. Сер Олександр Кокберн одружився з Маргарет Твіді.

Клан Твіді був втягнений у війни кланів. У листопаді 1458 року Роджер та Волтер Твіді були вбиті людьми клану Кокберн. Причина цієї сутички, що сталася на вулицях Единбургу так і лишилася невідомою. Але можливо, все сталося тому, що Патрік Твіді одружився з Маріот — дочкою Олександра Кокберна, а Джеймс Твіді одружився з Маргарет — з вдовою ще одного Кокберна. Вбивши Волтера люди клану Кокберн забрали його щит та меч.

Твіді Думмелзір

Резиденцією вождя клану до XVII століття був замок Друммелзір. Гілка клану Твіді Думмелзір була головною в клані Твіді. Іншими гілками клану біли гілки Вре, Стобо, Древа, Фруйд, що мали свої замки в долині річки Твід. Давня історія клану є історією нескінченних рейдів, сутичок, ворожнечі як з іншими кланами, так і з англійцями по той бік кордону — типова історія клану Шотландського Прикордоння. Найбільше клан Твіді ворогував з кланом Вейч та з кланом Флемінг. Клан Твіді стягував данину з подорожніх, що перетинали їх землі, викрадав худобу в інших кланів та на території Англії, брав участь у сутичках на вулицях Единбургу.

У 1524 році люди з клану Твіді здійснили замах і вбили лорда Флемінга — вождя клану Флемінг, викрали його сина — Малкольма Флемінга — ІІІ лорда Флемінга. Це вони вчинили через спробу Малкольма Флемінга одружитися з Кетрін Фрейзер, що мала вийти заміж за Джеймса Твіді Друммелзіра. У 1592 році інший Джеймс Твіді Друммелзір був звинувачений у вбивстві Ґеддеса Гленгегдона в Единбурзі. У скарзі, що була подана до суду говориться, що невідомо скільки сутичок і нападів було скоєно Джеймсом Твіді Друммелзіром та людьми його клану. Давня війна з кланом Вейч спалахувала знову і знову. Це привернуло увагу короля Джеймса VI в 1611 році. Король вирішив покласти кінець нескінченним війнам між кланами. Король відвідав долину річки Твіді. Через рік після цього Джеймс Твіді був вбитий на дуелі з Вейчем Давіком.

У 1633 році вождь клану Твіді змушений був продати свої замки та маєтки і сам титул барона Друммелзір лорду Гей Єстер.

Твіді Олівер

Гілка Твіді Олівер мала резиденцію в замку Олівер і походила від молодшого сина лорда Друммелзір. Ця гілка клану отримала свої землі в приході Твідсмуйр від наставника Торфіхен у XIV столітті.

У 1524 році Томас Твіді Олівер був замішаний у вбивстві лорда Флемінга — вождя клану Флемінг. Це стало причиною довгої і кривавої ворожнечі між двома кланами. Томас Твіді був висланий з Шотландії в 1521 році і зміг повернутися через три роки. Його син Вільям був замішаний в змові з метою вбивства Річчі — фаворита Марії Стюарт. Він і Адам Твіді були серед озброєних людей, які на чолі з Дарнлі, Мортоном, Рутвеном та іншими в ніч на 9 березня 1566 року увірвалися до палацу в Холіруд і в присутності королеви вбили Річчі — її міністра закордонних справ і улюбленого музиканта. Поряд з іншими змовниками, вони були викликані 19 березня постати особисто перед королем і королевою, і Владиками таємної ради відповідати за злочин.

Згодом гілка Твіді Олівер стала вести більш спокійне життя — вони стали заможними землевласниками. У 1745 році лерд Томас Твіді, як і інші люди клану Твіді були обережними, уникли будь-якої участі в повстанні якобітів, коли армія кланів Гайленду перетнула долину Твід.

Томас Твіді одружився з Мері Стівенсон — дочкою Олександра Стівенсона з замку Венлоу. Їх старший син Джеймс успадкував землі та замок Олівер, але гілка вимерла з Лоуренсом Твіді (помер у 1837 році). Титул, землі, замок Олівер Лоуренс Твіді заповів своєму племіннику Джорджу Стодарту за умови, що він візьме прізвище Твіді і герб вождя клану. Гілка Твіді-Стодарт теж потім вимерла.

Другий син Томаса Твіді — інший Томас Твіді жив в Кінгелдорс. Він передав свої статки сину Олександру Твіді. З трьох синів Олександра Томас Стівенсон Твіді (1784—1855) став хірургом в Ост-Індської компанії. У нього була сім'я в Індії, він одружився з індускою, згодом він з нею розлучився і одружився вдруге в Шотландії. Він купив багато втрачених володінь клану Твіді — Кінгледорс, Гленрах, Вре, Рахан. Його брат Моріс Твіді (1787—1867) був генерал-майором в індійської армії, проживав в Танджері, воював під час кампанії Кург та брав участь в інших бойових діях, командували військами в Пенангу, Сінгапурі і в Малацці. Третій брат Майкл Твіді (1791—1874) також був військовим і служив в Королівській артилерії під час війни на Піренейському півострові (1808—1814). Він одружився з Френсіс Форбс і переїхав у Кент, заснувавши гілку Роулінсон Ролвенден.

Син Майкла Твіді — інший Майкл Твіді (1836—1917) був генерал-майором у 1850-х роках, брав участь у Кримської війни, воював з москалями і під час індійського повстання. Його син — адмірал сер Х'ю Твіді (1877—1951) зробив блискучу військово-морську кар'єру в Королівському флоті — він був ад'ютантом короля Георга V в 1925 році і вийшов у відставку як адмірал в 1936 році, але був мобілізований під час Другої світової війни. Він став кавалером Ордена Лазні, отримав французький орден Почесного легіону і японський орден Висхідного Сонця. Майкл Форбс Твіді — онук першого Майкла Твіді, відомий як автор історії сім'ї Твіді — книга опублікована в 1902 році. Інший нащадок першого Майкла Твіді був натуралістом Майклом Твіді, директор музею Раффлес в Сінгапурі.

Інша лінія Твіді, яка тісно пов'язана з гілкою Олівер, походить від Олександра Твіді (помер 1740 року) з гілки Незер Мінзіон через його сина Джеймса. Син Джеймс Олександр Твіді (1759—1811) переїхав в Древа, і його син Джеймс Твіді Котс був засновником кількох родин в Шотландії та Чикаго. Другий син Томас Твіді (1760—1848) переїхав в Патаван, теж став засновником низки родин.

Твіді Ессекс, Твіді Гу, Твіді Кемпстон, Твіді Відмор Лодж

Гілка клану, що походить від Джорджа Твіді (народився близько 1430 року) жила в Ессексі. Про це згадує герольд Ессексу в 1558 і 1612 роках. Його правнук — Вільям Твіді помер в 1605 році і був похований в Літтл-Сампфорд, графство Ессекс. Його згадують як видатного військового командира королеви Єлизавети І під час придушення повстання на півночі Англії, він злужив разом з непереможним героєм бароном де Віллоубі у Франції, під егідою прославленого графа Лестера в Нідерландах.

Гілка клану жила в Ессексі до кінця XVI століття, потім переїхала в Йоркшир, перш ніж повернутися на південь Англії в XVIII столітті. Гілка клану жила в Бромлі, графство Кент. Полковник Джордж Твіді жив в Бромлі. Джон Ньюман Твіді жив в Віндморі, його син Артур Герн Твіді жив у Відмор Лодж.

Артур Герн Твіді помер в 1925 році і не лишив нащадків. До клану Твіді належить військовий Олівер Роберт Твіді, що служив в Чорній Варті.

Інші гілки клану Твіді

  • Нащадки Преподобного Вільяма Кінга Твіді
  • Твіді Корнуолл
  • Твіді Нью-Брансвік
  • Твіді Клунамагон
  • Твіді Квоткван, графство Слайго, Ірландія
  • Нащадки Олександра Леслі Твіді
  • Твіді Древа, Мінзон, Котс
  • Нащадки Олександра Гладстона Твіді.
  • Твіді Ліндорес
  • Нащадки Ендрю Твіді Единбурзького
  • Твіді Бротон Майнс

Джерела

  • Sir Walter Scott The Betrothed
  • The Lay of the Last Minstrel. Appendix, Canto, Stanza XІІІ
  • Way, George and Squire, Romily. (1994). Collins Scottish Clan & Family Encyclopedia. (Foreword by The Rt Hon. The Earl of Elgin KT, Convenor, TheStanding Council of Scottish Chiefs). pp. 466—467.
  • Sir James Balfour Paul's Scottish Ordinary
  • An Ordinary of Arms Volume II 1902—1973
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.