Колективне управління майновими правами
Колективне управління майновими правами — передача суб'єктами авторського права і (або) суміжних прав своїх повноважень організаціям колективного управління майновими правами.
Згідно зі ст. 49 Закону України «Про авторське право і суміжні права» організації колективного управління, уповноважені від імені суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав укладати договори з користувачами, погоджувати під час укладення договору розмір винагороди, збирати, розподіляти і виплачувати зібрану винагороду. Мінімальні ставки винагороди (роялті) за використання об'єктів авторського права і суміжних прав визначено постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 № 72.[1]
Організації колективного управління
Організація колективного управління (ОКУ) — це орган, якому суб'єкти авторського права і суміжних прав можуть передавати свої повноваження на управління цими правами.
ОКУ можуть від імені суб'єктів авторського права і суміжних прав укладати договори з користувачами, погоджувати розмір винагороди (роялті), збирати, розподіляти і виплачувати зібрану винагороду. Вони забезпечують захист прав інтелектуальної власності музикантів, письменників, художників та інших.[2]
В Україні організації колективного управління за 2016 рік зібрали 2,7 млн євро роялті. Це у 310 разів менше, ніж у Великій Британії і майже у 652 рази менше, аніж у США. Станом на кінець 2017 ОКУ працюють неефективно і непрозоро.[2]
Недосконала система організацій колективного управління авторськими і суміжними правами в Україні стала однією з причин того, що Україна залишилася у категорії "Priority Watch List" – «Спеціального звіту 301» США, який містить перелік країн-порушників інтелектуальної власності. У Звіті зазначається, що дуже важливо, щоб Україна продовжувала цей прогрес, зокрема шляхом подальшої законодавчої реформи, спрямованої на розв'язання цієї проблеми. [3]
В Україні, станом на 23 січня 2020 зареєсстровані такі ОКУ:[4]
- Українське агентство з авторських та суміжних прав ???
- Громадська спілка "Українська ліга авторських та суміжних прав"
- Спілка об’єднань громадян “Асоціація з управління аудіовізуальними правами “АРМА-Україна”
- Громадська спілка "Українська Ліга Музичних Прав"
- Громадська спілка "Українське товариство музичних та театральних авторів"
- Громадська спілка “Український музичний альянс”
- Громадська організація "Українська агенція з авторських та суміжних прав"
- Всеукраїнська громадська організація "Всеукраїнське Агентство Авторських Прав"
- Громадська організація “Об’єднання колективного управління “Оберіг”
- Всеукраїнська громадська організація "СІНЕМА"
- Всеукраїнська громадська організація "Всеукраїнська Ліга Авторів"
- Громадська спілка "Коаліція аудіовізуальних і музичних прав"
- Громадська організація “Автори і композитори України”
- Громадська спілка “Автори, композитори творці і видавці”
- Громадська організація "Співдружність авторів України"
- Громадська організація "Спілка правовласників України"
Зовнішні відеофайли | |
---|---|
Неприпустиме навантаження на легальних імпортерів техніки за критичного рівня нелегального імпорту на YouTube |
Станом на березень 2021 система збору та розподілу компенсацій в Україні скомпрометована своєю багаторічною непрозорістю, а близько 65% творчих колективів не отримували належного їм роялті. Тому система колективного управління майновими правами в Україні потребує реформування.[5].
Примітки
- Колективне управління правами суб’єктів авторського права і суміжних прав. Архів оригіналу за 15 серпня 2016. Процитовано 19 січня 2016.
- Кабмін підтримав законопроект про організації колективного управління. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. 20.12.2017.
- USTR releases Annual Special 301 Report on Intellectual Property Protection. 04.30.2021.
- Реєстр організацій колективного управління. Data.gov.ua. Процитовано 23 січня 2020.
- Сергій Следзь (19.03.2021). Криза боротьби з піратством. ZN.UA.
Посилання
- Колективне управління у сфері авторського права і суміжних прав. Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Процитовано 23 січня 2020.