Комбіноване розроблення корисних копалин
Комбіно́ване розро́блення кори́сних копа́лин (рос. комбинированная разработка полезных ископаемых, англ. combined surface and underground mining, нім. nutzbarer Mineralien pl kombinierter Abbau m) – розроблення родовищ корисних копалин послідовно або одночасно відкритим і підземним способами. Здійснюється для отримання найбільшого економічного ефекту розроблення родовищ загалом, в тому числі забезпечення найповнішого вилучення корисних копалин.
Застосування
У варіанті відкритого, а потім підземного розроблення застосовується на потужних родовищах корисних копалин, що виходять на поверхню або залягають на невеликій глибині.
Підземне, а потім відкрите розроблення широко використовується (під назвою повторного розроблення родовищ) у тому випадку, коли шахтний видобуток ведеться системами із залишанням ціликів на дільницях з бідними рудами, в зонах із сильними геологічними порушеннями.
Одночасне розроблення відкритим і підземним способами
- а) у випадках, коли є можливість додавання до переважаючих обсягів бідних руд, що добуваються відкритим способом, руд з великим вмістом корисного компонента, який отримують з того ж покладу при шахтному видобутку;
- б) при складних рудних тілах.
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.