Комп'ютерна клавіатура

Комп'ютерна клавіатура — пристрій, що дозволяє користувачеві вводити інформацію в комп'ютер (пристрій введення). Являє собою набір клавіш (кнопок), розташованих в певному порядку.

Історія

Натискання клавіш комп'ютерної клавіатури на ноутбуці

Сучасні клавіатури за розташуванням клавіш і за внутрішньою будовою схожі на клавіатури, поширювані в комплекті з IBM PC-сумісними комп'ютерами наступних серій:

  • IBM PC;
  • IBM PC / XT (XT-клавіатури; 83 або 84 клавіші[1]);
  • IBM PC / AT (AT-клавіатури; 101 або 102 клавіші).
  • Набори команд клавіатур XT і AT не сумісні. Деякий час випускалися клавіатури, що підтримують обидва набори; вибір набору здійснювався перемикачем «XT — AT» або «X — A».

Розташування клавіш на AT-клавіатурі відповідає розташуванню клавіш на друкарській машинці і підпорядковується єдиній загальноприйнятій схемі, спроєктованій для зручного набору символів англійського алфавіту.

Групи клавіш

Клавіатура, що відповідає стандарту PC/AT. 104 клавіші розташовані згідно розкладці QWERTY

Клавіатура, що відповідає стандарту PC / AT. 104 клавіші розташовані згідно розкладці QWERTY

За своїм призначенням клавіші на клавіатурі умовно діляться на шість груп:

  • алфавітно-цифрові клавіші;
  • клавіші-модифікатори;
  • функціональні клавіші;
  • клавіші керування курсором;
  • клавіші цифрової панелі (англ. keypad)
  • спеціалізовані клавіші.

За своїм призначенням всі клавіші поділяють на чотири поля.

Алфавітно-цифровий блок (перше поле)

Деяка кількість (в PC/AT-клавіатурі — дванадцять) функціональних клавіш розташовані у верхньому ряду алфавітно-цифрового блоку клавіатури. Нижче розташовується блок алфавітно-цифрових клавіш. Праворуч від цього блоку знаходяться клавіші керування курсором, а біля правого краю клавіатури — цифрова панель, яка може випускатися знімною.

До алфавітно-цифрового блоку відносяться клавіші для введення літер, цифр, розділових знаків та символів основних арифметичних дій, а також спеціальних символів. У стандартній клавіатурі PC/AT цей блок включає 47 клавіш. Для деяких мов, де число букв в алфавіті більше 26, виробники клавіатур випускають клавіатури з додатковими клавішами в алфавітно-цифровому блоці — наприклад, на клавіатурах для української мови (33 літери) їх уже 48 (див.: Українська розкладка клавіатури).

Клавіші алфавітно-цифрового блоку діляться за рядами і за зонами. Нижній ряд блоку знаходиться над клавішею «проміжок» та клавішами-модифікаторами Ctrl і Alt. Він вважається першим. Вище — другий, ще вище — третій. Найвищий ряд клавіш блоку — четвертий — в латинській розкладці QWERTY не містить клавіш для введення букв, але включає все клавіші введення цифр. З цієї причини його часто називають цифровим рядом.

Результат дії алфавітно-цифрових клавіш залежить від регістра (нижній або верхній) і рівня (перший або другий), в якому здійснюється натискання цих клавіш.

Перехід у режим введення великих літер здійснюється натискуванням клавіші CapsLock. При цьому загорається індикатор CapsLock в правому верхньому куті клавіатури. Повторне натискування клавіші CapsLock переводить клавіатуру в режим введення малих літер (індикатор CapsLock при цьому гасне).

Натискання комбінації з двох клавіш здійснюється так: натиснути першу клавішу в комбінації і, не відпускаючи її, натиснути другу.

Друге поле

Друге поле містить 12 функціональних клавіш F1 F12, а також деякі управляючі клавіші. В разі натискування функціональних клавіш комп'ютер виконує дії, які визначаються програмою, що в цей час виконується на комп'ютері.

Третє поле

Третє поле містить клавіші управління курсором дисплея. Натискування клавіш , , , зумовлює переміщення курсору на екрані дисплея на одне знакомісце відповідно ліворуч, праворуч, вгору, вниз. Натискування клавіші End звичайно призводить до переміщення курсору на кінець рядка, а клавіші Home — на початок рядка.

Четверте поле

Четверте поле містить клавіші, які можна використовувати для набору цифр і знаків арифметичних операцій або управління курсором. Перехід до режиму введення цифр здійснюється в разі натискання клавіші NumLock (при цьому загоряється індикатор NumLock). Повторне натискання клавіші Num-Lock (індикатор NumLock при цьому гасне) переводить клавіші цього поля в режим управління курсором аналогічно клавішам третього поля.

Клавіші з вбудованою світловою індикацією

Клавіші керування і комбінації клавіш клавіатури

  • PgUp — сторінка вгору. Використовують у ситуаціях, зв'язаних з переглядом на екрані дисплея текстів, що займають більше ніж один екран (сторінку). Натискування клавіші PgUp зумовлює виведення на екран попередньої сторінки тексту;
  • PgDn — сторінка вниз. При натискуванні цієї клавіші в режимі перегляду тексту на екран виводиться наступна сторінка тексту;
  • Ins — переключення клавіатури в режим вставки. В цьому режимі натискування клавіші будь-якої літери призводить до вставки цієї літери в позицію курсору. При цьому літери рядка, які розміщені з правого боку від курсору, зсуваються праворуч на одну позицію, звільняючи місце для літери, яка вставляється. Виключення режиму вставки здійснюється повторним натисненням клавіші Ins. У режимі заміни, натиснення алфавітно-цифрової клавіші призводить до заміщення літери в позиції курсора;
  • Del — вилучення літери. Натискування цієї клавіші призводить до вилучення літери в позиції курсора і переміщенню тексту праворуч від курсору вліво на одну позицію;
  • Tab  — клавіша табуляції. Кожне натискування клавіші зумовлює переміщення курсора на вісім позицій праворуч;
  • Back Space — назад. В разі натискування клавіші вилучається літери зліва від курсора і останній зміщується на одну позицію ліворуч;
  • PrintScreen знімок (друк) екрана. Якщо натиснути клавішу Shift, а потім, не відпускаючи її, — клавішу Print Screen, то на принтер виводиться зображення екрана;
  • Esc — вихід. Натискування цієї клавіші дозволяє відмовитись від яких-небудь розпочатих дій (наприклад, введення команди DOS), завершити роботу в якому-небудь режимі і повернутись до попереднього режиму;
  • Enter — введення. Натискання цієї клавіші сприймається комп'ютером як вказівка приступити до виконання введеної команди. При введенні даних натискування клавіші Enter сприймається як вказівка завершити введення даних в даному рядку і перейти до початку наступного рядка.

Керувальні клавіші Ctrl і Alt натискують у комбінації з іншими клавішами. В ПК при натискуванні комбінації клавіш можуть виконуватись різні дії залежно від встановленої операційної системи (ОС) та налаштувань, наприклад:

Клавіші «Ctrl», «Windows» і «Alt»
  • Ctrl+Alt+Del — виклик диспетчера задачMicrosoft Windows), або перезавантаження ПК (до завантаження ОС);
  • Alt+F4 — вихід з програми;
  • Alt+Esc — згорнути програму в панель завдань;
  • Ctrl+X — переміщення виділеного фрагменту (вирізання);
  • Ctrl+С — копіювання виділеного фрагменту;
  • Ctrl+V — вставлення фрагменту;
  • Ctrl+Z — скасувати;
  • Ctrl+Y — повторити.
Бездротові клавіатури

Бездротові клавіатури

Бездротові клавіатури стали популярними. Бездротова клавіатура повинна мати вбудований передавач та приймач, підключений до порту клавіатури комп’ютера; він зв'язується або за допомогою радіочастотних (RF), або інфрачервоних (IR) сигналів. Бездротова клавіатура може використовувати стандартний радіозв'язок Bluetooth, в цьому випадку приймач може бути вбудований у комп'ютер. Для бездротових клавіатур потрібні батареї для живлення, і вони можуть ризикувати прослуховуванням даних.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.