Конайнг Бекеклах

Конайнг Бекеклах — (ірл. — Conaing Bececlach) — верховний король Ірландії (за середньовічною ірландською історичною традицією). Час одноосібного правління як верховного короля Ірландії: 609–599 до н. е. (згідно «Історії Ірландії» (ірл. — Foras Feasa ar Éirinn) Джеффрі Кітінга) або 832–812 до н. е. (згідно хроніки Чотирьох Майстрів). Крім того, є дані, що він був співправителем двох попередніх верховних королів Ірландії у 621–609 р. до н. е. або у 844–832 р. до н. е. У цей період він був співправителем чи то рідного, чи то зведеного, чи то названого брата Еоху Фіадмуйне у 621–616 до н. е. та співправителем Лугайдом Ламдергом у 616–609 до н. е. Прийшов до влади разом зі своїм братом вбивши верховного короля Ірландії Еоху Вайрхеса. При цьому вони розділили з братом Ірландію — Еоху Фіадмуйне взяв собі південну половину Ірландії, а Конайнг Бекеклах північну половину. Такий дуумвірат з поділом острова тривав 5 років. Потім Лугайд Ламдерг — син Еоху Вайрхеса вбив його брата Еоху Фіадмуйне і став правити південною частиною Ірландії. Такий поділ Ірландії тривав до 609 р. до н. е. — Конайнг Бекеклах вбив Лугайда Ламдерга і став володарем всього острова.

Конайнг Бекеклах
Країна  Ірландія
Діяльність король, монарх

Походження Конайнга Бекеклаха неясне. «Книга Захоплень Ірландії» (ірл. — Lebor Gabála Érenn) повідомляє дві версії походження Конайнга Бекеклаха та його брата. Згідно однієї — Конайнг Бекеклах та Еоху Фіадмуйне були синами Конгала (ірл. — Congal), що був сином Лугайда Кала (ірл. — Lugaid Cal) з нинішнього графства Корк. Згідно другої версії — Конайнг Бекеклах бу сином Конгала, а Еоху Фіадмуйне був сином Дуї Темраха (ірл. — Dui Temrach) — сина Муйредаха Болграха (ірл. — Muiredach Bolgrach). І у них була спільна мати з Еоху Вайрхесом. Джеффрі Кітінг стверджує, що обидва брати були синами Дуї Темраха, а Чотири Майстри стверджують, що обидва брати були синами Дуї — сина Конгала Коскараха (ірл. — Congal Coscarach).

Після захоплення одноосібної влади правив Ірландією протягом 10 або 20 років. Був вбитий Артом мак Лугдахом.

«Книга захоплень Ірландії» синхронізує його правління з часом правління Артаксеркса I (465–424 до н. е.) та Дарія II (423–404) в Персії, що сумнівно. У давній ірландській скелі «Встановлення володінь Тари» (ірл. — Do suidigud tellaich Temra) стверджується, що Конайнг Бекеклах був сучасником Ісуса Христа, що ще більш сумнівно.


Джерела

  • Macalister Stewart R. A. (ed. & trans.) Lebor Gabála Érenn: The Book of the Taking of Ireland Part V // Irish Texts Society, 1956. — Р. 255–259.
  • Geoffrey Keating, Foras Feasa ar Éirinn. 1.27.
  • Annals of the Four Masters. M 4356 — М 4388.
  • Dictionary of the Irish Language, Compact Edition. — Royal Irish Academy, 1990.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.