Коновніцин Петро Петрович (син)

Коновніцин Петро Петрович (14 жовтня 1803 (за іншими даними у 1802) 1830) декабрист, граф, поручник Гвардійського генерального штабу. Учасник російсько-турецької війни 1828—1829 років.

Коновніцин Петро Петрович
Народився 25 жовтня 1803(1803-10-25)
Санкт-Петербург, Російська імперія
Помер 3 вересня 1830(1830-09-03) (26 років)
Владикавказ, Російська імперія
Учасник Велика Кавказька війна
Військове звання поручник
Рід Коновніцини
Портрет Петра Коновніцина авторства Карла Гампельна

Біографія

Походження

З роду Коновніциних. Народився в маєтку Микитівка (Охтирського повіту, Харківської губернії, нині — село Микитівка Тростянецького району, Сумської області). Батько — військовий міністр граф Коновніцин Петро Петрович, мати — Анна Іванівна Корсакова.

Військова служба

До 17 років виховувався вдома, в службу вступив в 1821 році колонновожатим в свиту по квартирмейстерської частини. У 1825 році підпоручик Гвардійського генерального штабу.

Участь у декабристському русі

Член Північного товариства з 1825. Під час слідства з'ясувалося, що він: знав цілі Північного товариства. Про виступ 14 грудня дізнався напередодні, у нарадах участі не брав. Коновніцину було доручено спостерігати за переміщеннями Гренадерського полку. Про плани щодо імператорської сім'ї чув від Корниловича.[1]

Арешт та заслання

Заарештований 17 грудня 1825 року в Петербурзі і був ув'язнений в Кронштадтської та Петропавлівської фортеці. Був засуджений та засланий на каторгу. Але після прохання його матері до царя Миколи І вирок був пом'якшений. Молодого офіцера засудили за IX розрядом, позбавили чинів, дворянства, розжалували в солдати з висилкою в далекі гарнізони.

Вступив в Семипалатинський гарнізонний батальйон, звідки в 1827 році переведений на Кавказ. Учасник російсько-турецької війни 1828—1829. Прапорщик з березня 1828 року.

Смерть

Заслання, нелегка військова служба в горах підірвала здоров'я Петра, і він захворів на сухоти (туберкульоз). На початку 1830 року одержав відпустку для побачення з матір'ю і для лікування в маєтку Микитівка (Охтирського повіту Харківської губернії), однак йому був заборонений в'їзд в інші губернії і при ньому повинен був перебувати благонадійний офіцер. У лютому 1830 року Петро Коновніцин приїхав до Микитовки. Але вилікувати хворобу не змогли. У серпні того ж 1830 року Петро в тяжких муках помер у своєму маєтку. Поховала його мати в саду власного будинку.

Могила Петра Коновніцина після благоустрою у 2016 році

Земляки відновили могилу Петра Коновніцина (декабриста). Український історик, фахівець в області історіографії, декабрістознавець Г. Д. Казьмирчук вказав: «У лютому 1830 року П. П. Коновніцин отримав відпустку і приїхав у Микитівку. Влітку того ж року він помер і був тут похований. Могила П. П. Коновніцина збереглася до теперішнього часу. У 1975 році тут була встановлена надгробна плита з портретом декабриста»[2].

З 1975 року до могили тягнеться невеличкий струмок шанувальників і школярів, іноді селяни в поминальні дні кладуть квіти[3].

Сьогодні Микитівка, колишній маєток Коновніциних, входить до Більчанської громади (орган місцевого самоврядування в Тростянецькому районі Сумської області), яка в 2016 році поставила новий пам'ятник з граніту на могилі декабриста.

В іншому сімейному маєтку, в селі Кярово Гдовського повіту Санкт-Петербурзької губернії був встановлений пам'ятник Петру Коновніцину. Його поставив на пам'ять про брата Іван Коновніцин, теж декабріст. На жаль, пам'ятник не вцілів.

На пам'ять про синів-декабристів Петра Петровича й Івана Петровича Коновніциних — їх мати, Анна Іванівна Коновніцина у 1836 році побудувала в Микітовці церкву Казанської ікони Божої матері. У серпні 1943 року при наступі радянських військ в купол церкви потрапив авіаційний снаряд. Фасад церкви був зруйнований.

Примітки

  1. Декабристы. Биографический справочник. Под ред. академика М. В. Нечкиной.  // Алфавит членам бівших злоумішленніх тайніх обществ и лицам, прикосновеннім к делу, произведённому вісочайше учреждённою 17 декабря 1825-го года следственною комиссиею. Составлен 1827 года.— М.,"Наука", 1988, с. 266
  2. Казьмирчук Г. Д. Вибрані твори. Том 1. Декабристи в Україні / Наук. ред. Ю. В. Латиш. — К., 2012. — С.149.
  3. http://yaremenko.ucoz.ua/publ/istorija_ridnogo_kraju/selo_mikitivka_trostjaneckogo_rajonu_sumskoji_oblasti/2-1-0-2

Джерела

  • Декабристы. Биографический справочник. Под ред. академика М. В. Нечкиной. — М.,"Наука", 1988, с. 85(рос.)
  • Декабристы на Сумщине // Казьмирчук Г. Д. Вибрані твори. Том 1. Декабристи в Україні / Наук. ред. Ю. В. Латиш. — К., 2012. — С.149-150.(рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.