Конституція Монголії

Конституція Монголії (монг. Монгол Улсын Үндсэн Хууль) — головний закон держави Монголія.

Прийнята 13 січня 1992 р., набула чинності 12 лютого, з поправками, внесеними в 1999 і 2001 рр. Нова конституція встановила парламентську демократію в Монголії, гарантуючи свободу віросповідання, права, подорожі, виборчий цикл та інші питання. Написана після Монгольської демократичної революції 1990 р. перед зникненням Монгольської Народної Республіки. Складається з преамбули та шести розділів, поділених на 70 статей.

Документ досить близький до західних конституцій з точки зору свободи преси, невід'ємних прав, свободи пересування тощо.

Попередні конституції прийняті в 1924, 1940 і 1960 рр.

Історія

Перша в історії країни конституція прийнята 26 листопада 1924 р. після смерті останнього монгольського монарха, Богдо-гегена VIII. Робота з підготовки тексту конституції почалася в 1922 р.; комісію очолювали міністр юстиції Монголії Максарев-Хурц, Ц. Ж. Жамцарано і Ч. Бат-Очір. Підготовлений ними початковий варіант забракований ЦК Монгольської народної партії як занадто буржуазний, і вони були відсторонені від роботи, а затверджений варіант основного закону наближений до радянського тексту. Ця конституція закріплювала ліквідацію обмеженої монархії і встановлювала в країні республіканський лад при верховенстві Народної партії. Зміни в текст вносилися в 1940 і 1960 рр.

В результаті виступів опозиції взимку 1990-1991 рр., яка вимагала від уряду проведення демократичних реформ за радянським зразком, прийнято рішення прийняти нову редакцію конституції. Підготовка нового тексту велася в другій половині 1991 р. Ця, нині діюча, редакція конституції Монголії прийнята 13 січня 1992-го і набула чинності 12 лютого.

Глави

Глава перша

Заявляє суверенітет і територіальну цілісність монгольської держави. Визначає відносини між церквою і державою. Визначає монгольські герб, прапор і гімн.

Глава друга

Вказує громадянські, політичні та людські права громадян, свободу релігії, вираження думок, свободу друку, право на голосування, рівність перед законом. Також визначає обов'язки громадянина, в тому числі обов'язок сплачувати податки і служити в збройних силах.

Глава третя

Визначає структуру правової системи і форму республіки. Декларує, що в Монголії встановлюється парламентська демократія. Описує структуру законодавчого органу.

Глава четверта

Кодифікує адміністративні райони Монголії і описує відносини між національними та місцевими органами влади.

Глава п'ята

Засновує Конституційний суд для винесення постанов про тлумачення Конституції.

Глава шоста

Описує процес внесення поправок до Конституції.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.