Космічна сонячна енергетична станція «Сонячний ключ»

Сонячний ключ - проєкт космічної сонячної енергетичної станції розробки КБ «Південне».

Проєкт подібної станції вперше було продемонстровано 5 вересня 2009 року на авіасалоні МАКС-2009.

Передумови розробки

Один з напрямків розвитку альтернативної енергетики ґрунтується на створенні та використанні космічних сонячних електричних станцій (КСЕС). Протягом останніх 40 років запропоновано багато проєктів КСЕС. Спільним елементом цих проєктів є приймач сонячної енергії, в основному у вигляді панелей фотоелектричних перетворювачів.

Узагальнений проєкт такої КСЕС має такі характеристики:

  • - Розміри панелей фотоперетворювачів 5-10 км;
  • - Потужність передається на Землю у вигляді НВЧ-випромінювання - 5000 МВт;
  • - Вага на орбіті - 150000 т.

Основний вага КСЕС складають панелі фотоперетворювачів. Аналіз здійсненності такого проєкту показав, що створення конструкції КСЕС можливо на сучасному технічному рівні, а створення засобів для її виведення та обслуговування в космосі на сучасному технічному рівні не можливо. Аналіз властивостей земної атмосфери показав, що явище рефракції в земній атмосфері вище хмарного шару викликає виникнення сфері концентрації сонячного випромінювання в космічному просторі. Ця область розташована на продовженні осі, спрямованої з центра Сонця до центру Землі (фокальна вісь) на відстані від 0,6 до 1,2 млн км від центру Землі. Ступінь концентрації сонячного випромінювання уздовж фокальній осі може становити до 2000 разів на відстані 10 м від фокальній осі, до 1000 разів на відстані 20 м, до 500 разів на відстані 40 м, до 200 разів на відстані 100 м.

Використання земної атмосфери як концентратора покладено в основу концепції КСЕС "Сонячний ключ". КСЕС "Сонячний ключ" включає:

  • космічний сегмент з відбиваючих та перевідбиваючих космічних апаратів з дзеркалами, що відбивають концентроване сонячне випромінювання (енергетичний промінь);
  • наземні приймачі енергетичного променя (ПЕП).

Відбиваючі космічні апарати (ОКА) розміщені безпосередньо в області концентрації. Перевідбиваючі космічні апарати (ПКА) розміщені в космічному просторі над полярними областями Землі і на геостаціонарній орбіті. Оптично ОКА і ПКА і ПЕЛ пов'язані енергетичними променями.

Порівняння загальних характеристик узагальненого проєкту КСЕС з КСЕС "Сонячний ключ" наведено в таблиці нижче.

ХарактеристикиУзагальнений проєкт КСЕСКСЕС «Сонячний ключ»
Потужність, що передається на Землю, ГВт55
Загальна вага КСЕС на орбіті, т1500001200
Кількість космічних апаратів у складі КСЕС180
Кількість пусків ракети-носія типу Зеніт-2 для створення КСЕСне піддається оцінці80
Можлива тривалість створення КСЕС на орбітіне піддається оцінці~ 3 роки

Цей проєкт унікальний тим, що це перший проєкт, який прорахований настільки, щоб бути реалізованим.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.