Краков'як

Краков'я́к (пол. Krakowiak, букв. «мешканець Кракова») — швидкий польський народний танець з музичним розміром у 2/4.

Хореографія танцю

Краков'як танцюють під жваву мелодію (часто народну), танець має музичний розмір у 2/4, швидкий синкоповий ритм.

Сам танець не тільки швидкий, а й легкий, — складається майже цілком з невеликих стрибків і підскоків, які виконується з легкістю, ледве торкаючись землі. У танці гарні пластичні рухи рук, фіксовані пози спини і постави в цілому.

Танцюють краков'як парами, класична форма танцю має як чимало спільних перегрупувань по колу, діагоналі тощо, так і соло для виконання окремими парами. Постановка танцю зазвичай розрахована на 4—8 пар юнаків і дівчат.

Історія танцю

Краков'як виник в околицях Кракова, завдяки чому отримав свою назву. Подібні танці з локальними назвами побутували в багатьох районах Малопольщі. Назва краков'як як єдина поширилась прибл. з XVII століття, тобто з часу, коли танець стає популярним у середовищі польської шляхти.

Тоді ж, або трохи раніше, танець поширився на українських землях, особливо на Правобережжі, ставши згодом одним з найпопулярніших українських танців.

За давнини краков'як був чоловічим танцем, пізніше перетворився на парний. У XIX століття краков'як був одним з популярних бальних танців.

Краков'як у професійній культурі

Завдяки художній обробці краков'як увійшов у професійну музичну культуру, зокрема, він застосовувався у балетній та оперній музиці — у творчості Фредеріка Шопена, Михайла Глінки, Кароля Шимановського, Іґнація Падеревського, інших польських, російських. німецьких і українських композиторів і музикантів.

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.