Красна гірка

Красна гірка[1], також Ля́ля[1][2] — слов'янське народне свято, що пов'язується з Антипасхою (Хоминою неділею), чи з Весняним Юрієм[3], або передднем цього свята (22 квітня/5 травня)[4][1].

Красна гірка
Красна гірка
М. М. Філіппович «Карагод (Ляльнік)»
Інші назви Ляля
Ким святкується східні слов'яни
Тип народно-православний
Святкування дівчата збиралися на лузі в хоровод, співали пісні
Традиції початок періоду сватання
 Красна гірка у Вікісховищі

У деяких місцевостях «Красною гіркою» називали вівторок Радуницького тижня (Радуниця)[5], як і сам Радуницький тиждень[6].

Назва

Назва «Красна гірка» відома в усіх східних слов'ян і пов'язана з високими (гористими) місцями — «красними гірками», що рано відтавали навесні і які слугували місцем для святкових обрядів. З приходом християнства на таких підвищеннях стали будувати церкви. Окрім того, свято символізує зустріч весни, «красного сонця».

Красною гіркою також могло називатися будь-яке весняне народне гуляння на Великодньому тижні, чи в Юріїв день, чи в будь-який день від Хоминого понеділка до Юрія Теплого[1].

Інша назва, «Ляля», походить від обряду «Лялі», або «Лелі». Припускають, що обряд пов'язаний з міфічною Лелею (Лялею) — одною з Рожаниць, дочкою Лади.

В інших східнослов'янських народів Красна гірка відома під різними назвами: рос. Красная горка, Фомино воскресенье, Антипасха[7], Радостное воскресенье[8]; біл. Ярылавіца[9], Фаміна нядзеля, Хамова нядзеля, Правадная нядзеля[10].

Християнський аспект

Народний аспект

У цей період молодь водила різ­ні ігри (наприклад, горюдуба), які теж відбувалися на високих міс­цях[1].

По обіді дівчата збиралися на лузі в хоровод, обирали найкращу з-серед себе. Потім хоровідниці перев'язували їй шию, груди, руки й ноги різним зіллям, на голову клали вінок зі свіжих квітів, а до ніг — вінки із зелені. Інші дівчата танцювали навколо «Лялі» і співали пісні. Потім вона роздавала своїм подругам вінки, молоко, сир, масло тощо. Припускають, що цей обряд є відлунням поклонін­ня якійсь весняній богині[2].

Весілля

Оскільки хліборобські роботи в проміжок між Антипасхою і Юрієм Весняним ще широко не розгортали­ся, а піст вже закінчився, цей період був підхожим часом для весіль[1].

Примітки

  1. Красна гірка // Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 346.
  2. Ляля // Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 313.
  3. Забылин, 1880, с. 54.
  4. Воропай, 1958, с. 17.
  5. Горка // Толковый словарь живого великорусского языка: в 4 т. / авт.-сост. В. И. Даль. — 2-е изд. — СПб. : Типография М. О. Вольфа, 1880—1882.
  6. Фома // Толковый словарь живого великорусского языка: в 4 т. / авт.-сост. В. И. Даль. — 2-е изд. — СПб. : Типография М. О. Вольфа, 1880—1882.
  7. Шангина, Некрылова, 2015.
  8. Щербакова, 2005, с. 69.
  9. Лозка, 2002, с. 112.
  10. Васілевіч, 1992, с. 607.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.