Креатинін
Креатин́ін — кінцевий продукт обміну білків в організмі теплокровних тварин та людини. Креатинін утворюється у м'язах та виділяється у кров. Креатинін бере участь в енергетичному обміні м'язової та інших тканин. З організму виводиться нирками з сечею, тому показник концентрації креатиніну в плазмі крові є важливим показником функції нирок.
Креатинін | |
---|---|
Якщо не зазначено інше, дані наведено для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа) | |
Інструкція з використання шаблону | |
Примітки картки |
У людини
Концентрація креатиніну в крові залежить від об'єму м'язової маси, тому для чоловіків допустимі більш високі показники концентрації креатиніну в плазмі крові, ніж для жінок. Оскільки м'язова маса для певної особи досить стабільна, рівень креатиніну у крові теж є досить стабільним показником.
Нормальні показники креатиніну в плазмі крові дорослих[1]:
- Жінки: 44—97 мкмоль/л (5,0-11,0 мг/л);
- Чоловіки: 62—115 мкмоль/л (7,0-13,0 мг/л).
Коефіцієнт перерахунку: мкмоль/л×0,113=мг/л[2].
Добове виділення креатиніну з сечею:
- у жінок: 7,1—15,9 ммоль (0,8—1,8 г);
- у чоловіків: 8,8—17,7 ммоль (1,0—2,0 г).
Підвищена понад норму концентрація креатиніну сироватки крові — показник великої кількості м'яса у раціоні (якщо, крім того, наявна підвищена кількість креатиніну в сечі), ниркової недостатності (якщо підвищений креатинін лише у крові). Рівень креатиніну підвищується також при зневодненні організму, ураженні (пошкодженні) м'язів. Зниження концентрації креатиніну спостерігається при низькому споживанні м'яса, вегетаріанському раціоні, голодуванні, в I та II триместрах вагітності. Висока концентрація креатиніну може свідчити про ураження нирок токсичними чинниками, зокрема медикаментами (рентген-контрасні засоби, антибіотики-аміноглікозиди, антибіотики-цефалоспорини, статини тощо).
Для полегшення розрахунку швидкості клубочкової фільтрації запропоновано кілька формул.
Формула Кокрофта-Голта для чоловіків:
Кліренс креатиніну= 88×(140-вік, років)×маса тіла, кг/72×креатинін сироватки, мкмоль/л.
Для розрахунку показника кліренсу креатиніну у жінок одержаний показник необхідно помножити на 0,85.
Показник концентрації креатиніну в плазмі крові широко використовується в рутинній медичній практиці для визначення швидкості клубочкової фільтрації — інтегрального показника видільної функції нирок завдяки простоті й дешевизні. Але цей метод має й багато недоліків. Зокрема, на рівень концентрації креатинину в плазмі крові, окрім м'язової маси індивіду, впливає стать, вік, раса (у представників негроїдної раси рівень креатиніну вищий), характер харчування (велика кількість білків у їжі підвищує рівень креатиніну), наявність запальних реакцій у організмі. Окрім того, креатинін потрапляє у сечу не лише шляхом клубочкової фільтрації, але й шляхом екскреції канальцями нирок. В результаті, при визначенні швидкості клубочкової фільтрації за рівнем креатиніну в плазмі крові, є небезпека її переоцінки[3]. Цих недоліків позбавлена методика визначення швидкості клубочкової фільтрації за рівнем цистатину C, рівень якого в плазмі крові не залежить від статі, віку, маси тіла, раси та наявних запальних реакцій в організмі; він виділяється виключно нирками і тільки шляхом клубочкової фільтрації.
Примітки
- Камышников В. С. Клинические лабораторные тесты от А до Я и их диагностические профили: справочное пособие. — Москва, «МЕДпресс-Информ», 2007. — 3-е изд. — 320 с. ISBN 5-98322-338-0 (рос.)
- «Лабораторный справочник Синэво». под. ред. Небыльцовой О. В. — Киев. ООО «Доктор-Медиа», 2013. — 644 с. ISBN 978-966-2165-55-5
- http://umed.in.ua/20/20-005-SKF_interpretation-ua.shtml%5Bнедоступне+посилання+з+липня+2019%5D Інтерпретація показників клубочкової фільтрації сімейними лікарями: переваги і недоліки.