Кумулятивний снаряд
Кумуляти́вний снаря́д — артилерійський снаряд основного призначення із зарядом кумулятивної дії: при вибуху з матеріалу облицювання спеціальної виїмки у вибуховій речовині формується тонкий кумулятивний струмінь, направлений уздовж осі виїмки; при зустрічі з перешкодою струмінь створює великий тиск, що пробиває останню. Потужність дії снаряда визначається кількістю і характеристиками вибухової речовини, формою кумулятивної виїмки, матеріалом її облицювання та іншими чинниками.
Кумулятивний снаряд призначений для стрільби по броньованих цілях (танках, БМП, БТР тощо), а також по залізобетонних фортифікаційних спорудах.
Кумулятивний снаряд складається з корпусу, розривного заряду, кумулятивної виїмки, детонатора і трасера. Для якості розривного заряду використовуються бризантні вибухові речовини, що мають високу швидкість детонації (гексоген та інші, а також їх суміші і сплави з тротилом у різних пропорціях). Бронепробивність кумулятивного снаряда залежить від форми, розмірів і матеріалу облицювання кумулятивної виїмки, маси та властивостей розривного заряду, часу спрацьовування детонаційного ланцюга (конструкції детонатора), швидкості обертання снаряда, кута зустрічі його з перешкодою, характеристик броні. Обертання кумулятивного снаряда спричинює розсіювання кумулятивного струменя під дією відцентрової сили і зниження її бронепробивності. Тому в деяких кумулятивних снарядах нарізних гармат для виключення обертання передбачається прокручування кумулятивного вузла або провідного поясочку відносно корпусу снаряда. Інший варіант підвищення бронепробивності кумулятивного снаряда — застосування гладкоствольних гармат. Для стабілізації на польоті необертальні кумулятивні снаряди мають каліберне або надкаліберне оперення; останнє розкривається після виходу снаряда з каналу ствола. Такі пристрої сприяють підвищенню ефективності кумулятивних снарядів, але ускладнюють конструкцію. Бронепробивність кумулятивних снарядів, що обертаються, звичайно близько двох калібрів, необертальних, — біля чотирьох і більш.
Див. також
Джерела
- Радянська військова енциклопедія. «К-22» —ЛИНЕЙНЫЙ» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. ОГАРКОВ — председатель. — М. : Воениздат, 1979. — Т. 4. — С. 525. — ISBN 00101-236. (рос.)
Література
- Латухин А. Н. Противотанковое вооружение. M , 1974,
- Артиллерия и ракеты. М., 1968.