Купецький будинок

Купецький будинок[2] (Будинок грецького магістрату) — пам'ятка архітектури XVIII ст. національного значення (№ 832), а також багатоквартирний житловий будинок в м. Ніжині. З середини XX ст. в численних наукових публікаціях його атрибують як будівлю ніжинського Грецького магістрату.

Купецький будинок

51°02′57″ пн. ш. 31°53′06″ сх. д.
Тип будівля
Статус спадщини Пам'ятка архітектури національного значення України[1]
Країна  Україна
Розташування Чернігівська область,
м. Ніжин, вул. Гребінки 21
Тип будівлі житловий будинок
Архітектурний стиль барокко
Ідентифікатори й посилання
Купецький будинок (Україна)

 Купецький будинок у Вікісховищі

Атрибуція

Після Другої Світової війни історична частина Ніжина була значно пошкоджена, що призвело до знесення низки історичних будівель в районі Грецького кварталу. Зокрема були втрачені торгові ряди, залишки міського та грецького магістратів. Саме в цей час в науковій літературі з'являються численні атрибуції споруди як будівлі Грецького магістрату. Нині вона вважається недостовірною, і насправді це колишній купецький житловий будинок, який належав одному з ніжинських греків — купцю Чернову.

Існує припущення того що в ній повністю чи частково деякий час міг розміщуватись грецький магістрат, проте для цього нині нема жодних підтверджень.[3]

В залежності від публікацій будівля також відома як:

  • Купецький будинок 18 ст. (вул.Бібліотечна)[2][4]
  • Магістрат кін. 18 ст.[5]
  • Грецький магістрат[6]
  • Будинок грецького магістрату 1785 р. (вул.Гребінки, 21)[7]

Опис

Споруджений в стилі бароко, з цегли, двоповерховий, з склепінчастим підвалом. У плані прямокутник (13,4: 25,5 м). З боку дворового фасаду — двоповерхова прибудова прямокутна в плані, виконує роль сходової клітки (спочатку сходи віялоподібна з дерева та дерев'яними перилами). Фасади вирішені лаконічно. По периметру розмежені горизонтальним пояском на два яруси. Відповідно розташовані віконні прорізи — знизу квадратні, вгорі прямокутної форми, лиштви виконані в характерних для Ніжина барокових формах. У віконних прорізах збереглися металеві крюки від віконниць і решіток. Перекриття першого поверху-напівциркульні склепіння і плоске, другого — плоске. Дах чотирьохскатний, конструкції дерев'яні, покриття — металеве.[6]

Будівля збереглась в першопочатковому об'ємі. Нині втрачені металеві решітки в вікнах першого поверху та оковані металом ставні. Також будівля втратила першопочаткове планування після пристосування під житло.

Примітки

  1. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/970-63-%D0%BF#Text
  2. Постанова Ради міністрів УРСР “Про впорядкування справи обліку та охорони пам’ятників архітектури на території Української РСР” № 970 від 24.08.1963 р.
  3. Втрачені пам'ятки Ніжина — споруди міського та грецького магістратів / С.Ю. Зозуля, О.С. Морозов // Сіверщина в історії України: Зб. наук. пр. — К.: Глухів, 2017. — Вип. 10. — С. 59-67. — Бібліогр.: 18 назв. — укр.
  4. Пам’ятники архітектури УРСР, що перебувають під державною охороною: список. — К.: Держбудвидав, 1956 р., с. 106
  5. Нариси історії архітектури України: дожовтневий період. — К.: Держбудвидав, 1957 р., список пам’яток
  6. Памятники градостроительства и архитектуры УССР. — К.: Будівельник, 1986 г., т. 4, с. 283-284
  7. Державний реєстр національного культурного надбання: пам’ятки містобудування і архітектури України (проект). — Пам’ятки України, 1999 р., № 2-3

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.