Кутулмиш

Кутулмиш (Куталмиш) (д/н 1063) — претендент на трон султана Великих Сельджуків.

Кутулмиш
Народився невідомо
Помер 1063
Рей
·страта
Країна  Аббасидський халіфат
Національність огуз
Посада Sultan of Rumd
Конфесія іслам
Рід Сельджукиди
Батько Арслан Ісраїл
Діти Сулейман ібн Кутулмиш

Життєпис

Походив з династії Сельджукидів. Син ябгу (вождя) Арслана. У 1025 році разом з батьком воював проти султана Махмуда Газневі. Потрапив у полон та відправлений до фортеці Калінджар в Індії. Зумів втекти до Бухари, де намагався організувати викуп або втечу батька. Після смерті Арслана у 1032 році діяв разом із стрийками Тогрулом й Чагри проти Газневідського султанату.

У 1042 році відправлено на Кавказ. Тут змусив еміра Гянджі визнати зверхність Великих Сельджуків. У 1045 році допоміг двінському еміру Абу'л-Асвар Шавуру ібн Фадлу відбити напад візантійців на Двін. У 1048 році спільно з Ібрагімом Іналом зумів захопити Кайкалу. За цим спільно з Ібрагімом завдав у битві під Капетроном поразки візантійсько-грузинському війську, захопивши Ліпаріта IV, еріставі Клдекарі.

1055 року деякий час перебував в Багдаді. Потім рушив на допомогу Муслімубен Курейшу, еміру Мосула. У 1061 році Кутулмиш повстав проти султана Тогрула, оскільки бажав бути оголошеним спадкоємцем трону. Але швидко зазнав поразки й був обложений в фортеці у горах. Облога тривала до 1063 року, коли Тогрул помер, а візір Аід уль-Мульк зняв облогу.

Після цього Кутулмиш рушив на північ Персій, де привернув на свій бік 50 тис. огузів. Він зайняв Гамадан й рушив на Рей, який захопив. В цей час Алп-Арслан, син Чагри-бека, також заявив права на трон великих Сельджуків. У битві біля Дамгану Кутулмиш зазнав поразки. За різними відомостями загинув у битві або згодом був страчений.

Джерела

  • Köprülü, Mehmed Fuad. The Seljuks of Anatolia: their history and culture according to local Muslim sources. Salt Lake City, Utah: Univ. of Utah Press, (1992), 72.
  • Martin Sicker, The Islamic World in Ascendancy: From the Arab Conquests to the Siege of Vienna, (Greenwood Publishing, 2000), 53.
  • Izz al-Din ibn al'Athir, The Annals of the Saljuq Turks, transl. D.S. Richards, (Routledge, 2002), 151.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.