Лернер Микола Осипович

Микола Осипович Лернер Історик російської літератури, культури Одеси першої половини ХІХ ст

Життєпис та науковий доробок

Народився в Одесі у родині єврейського громадського діяча та історика Осипа Лернера.

Вищу освіту отримав на юрфаці Імператорського Новоросійського університету. Згодом працював у судових закладах. Перші його статті з'явились на сторінках неофіційної частини «Ведомостей одесского градоначальства», який редагував його батько. М. Лернер був обраний членом Імператорське Одеське товариство історії і старожитностей, на засіданнях якого виголосив низку краєзнавчих доповідей. На початку ХХ ст. переїхав до С.-Петербургу, але не поривав зв'язків з Одесою. 1912 був обраний у члени Одесское библиографическое общество при Імператорського Новоросійського університету. Активно публікувався в історико-літературних та літературних виданнях.

У науці набув відомості як один з перших ґрунтовних дослідників життя та творчості О. Пушкіна та низки інших російських письменників. На початку своєї наукової кар'єри, подібно до свого батька, М. Лернер був істориком-краєзнавцем.

Головною його заслугою як історика Одеси слід визнати оприлюднення низки матеріалів з архіву колишнього Новоросійського генерал-губернатора. Історика цікавили перш за все питання історії літератури, журналістики та побуту старої Одеси. Для дослідження одеських сторінок біографії М. Гоголя він залучив спогади одеського старожила.

Праці

  • Первая одесская газета // ЗООИД. — Т. 23. — 1901;
  • Письмо А. Н. Оленина к А. Ланжерону // ЗООИД. — Т. 23. — 1901. (протокол);
  • Несколько новых слов о пребывании Гоголя в Одессе в 1850–1851 годах // Русская старина. — 1901. — Т. 11;
  • К биографии гр. К. А. Разумовского // ЗООИД. — Т. 24. — 1902;
  • Об одном стихотворении В. Г. Теплякова // ЗООИД. — Т. 24. — 1902;
  • Переписка Новороссийского генерал-губернатора графа А. Г. Строганова с начальником ІІІ отделения кн. В. А. Долгоруковым // Минувшие годы. — 1908. — № 7;
  • Сношения Одессы с «Молодой Европой» в 1835 году // Минувшие годы. — 1908.

Література

  • Лернер Н. О. // Еврейская энциклопедия. — Т. Х. — СПБ. — С.174.

Посилення

Музичко Олександр Євгенович - Лернер Микола Осипович

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.