Лінійна частотна модуляція
Лінійна частотна модуляція (ЛЧМ) сигналу - це вид частотної модуляції, при якій частота несучого сигналу змінюється за лінійним законом. Сигнали зі зміною частоти-носія в межах одного імпульсу називають чирпованими або чирпами (від англійського слова chirp, що означає цвіріньк).
Математичний опис
У часовій області
Зміна частоти всередині імпульсів з ЛЧМ відбувається за лінійним законом:
,
де — центральне значення несучої частоти; ; — тривалість сигналу; , — максимальне і мінімальне значення частоти радіосигналу.
Фаза сигналу з ЛЧМ визначається як
,
Тоді ЛЧМ сигнал може бути описаний виразом
,
або в комплексному вигляді
,
де — амплітуда сигналу; — уявна одиниця; — початкова фаза.
У частотній області
Спектр ЛЧМ описується так:
Обробка
В обробці ЛЧМ сигналів чирплет-перетворення - це скалярний добуток вхідного сигналу з сімейством певних елементарних математичних функцій - чирплетів.
Генерація
- За допомогою керованого напругою генератора (ГКН) при подачі пилоподібної напруги на вхід керування. При цьому потрібно пам'ятати, що зазвичай ГКН мають нелінійну залежність вихідної частоти від напруги.
- За допомогою спеціалізованих блоків ГХЧ - генераторів з хитаннями частоти.
- Методом безпосереднього цифрового синтезу (DDS, Direct Digital Synthesis), який можна реалізувати, наприклад:
«Передбачена можливість роботи мікросхем спільно з зовнішніми схемами ФАПЧ і ГКН для синтезу ЛЧМ-сигналів у діапазоні до декількох гігагерц зі збереженням високої точності і швидкості перебудови частоти.»
Застосування
ЛЧМ-сигнали застосовуються в радіолокації як спосіб формування і обробки зондуючого імпульсу. Застосування ЛЧМ-сигналу дозволяє підвищити точність вимірювань в радіолокації.
Див. також
Література
- Mahafza, B. R. Radar Systems Analysis and Design Using MATLAB / Bassem R. Mahafza. — CHAPMAN&HALL/CRC, 2000. — 532 с. — ISBN 1-58488-182-8