Літотипи

Літоти́пи (рос. литотипы, англ. lithotypes, нім. Lithotype m pl) — термін для позначення гумусового вугілля макроскопічно різного за блиском, структурою, механічними властивостями, тріщинністю.

За блиском та структурою виділяють прості та складні Л.

Прості вітрен (блискучий), фюзен (сажистий, волокнистий, матовий), кларен (напівблискучий, смугастий), дюрен (матовий) та перехідні дюрено-кларен, кларено-дюрен. Товщина смуг вітрена — від 2 — 3 до 10 мм, мінімальна товщина фюзена та складних літотипів умовно 3 мм, максимальна відповідає товщині потужних пластів. Блиск складних Л. залежить від участі в їх будові тонких блискучих і матових смуг, а структура — від товщини смуг, яка лежить у межах до 3 мм.

За цією ознакою структура складних літотипів характеризується як неявносмугаста, штрихувата, тонко-, грубосмугаста тощо.

Термін Л. використовується при макропетрографічних описах і в назвах типів гумусового вугілля, які розрізняються за складом, товщиною (потужністю) Л. та особливостями структури складних Л. Термін прийнято Номенклатурною комісією Міжнародного комітету з петрології вугілля (1963) за описом чотирьох основних смуг вугілля М.Стопс (1919). Назвам Л. присвоєне закінчення -ен.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.