Майкопська культура
Майкопська культура — археологічна культура мідної доби і ранньобронзовом столітті.
Датована, як і її аналогії в Передній Азії 2500-2000 рр. до РХ. Була поширена у передгір'ях Кавказу й на Північному Кавказі.
Названа за Майкопським курганом, що був досліджен в 1897 р, містив багатий набір золотих і срібних виробів.
Майкопська культура представлена численними курганами, іноді укріпленими поселеннями.
На пізньому етапі Майкопської культури з'являються кам'яні гробниці, у тому числі дольмени. Так до неї відносять підкурганні дольмени станиці Новосвободної, іноді виділювані в окрему культуру разом з верхнім шаром поселення Мешоко й рядом інших пам'яток.
- Поселення (Мешоко й інши) довгострокові, деякі укріплені (кам'яні стіни, рови), удома прямокутні.
- Кам'яні знаряддя праці й зброї: свердлені сокири, вкладиші для ножів і серпів, наконечники стріл;
- Високий рівень металообробки: мідні сокири, псалії, мотики, долота, ножі, кинджали, вила, наконечники списів, фігурки тварин.
- Прикраси різноманітни, що вказує на зв'язок племен Майкопської культури зі Сходом.
- Кераміка Майкопської культури, зроблена частково на гончарному колі, - переважно червона, лущена, іноді орнаментована. Посудини червоно-охристого, жовтого або сірого кольорів мали округле і яйцеподібне тулово (іноді - плоске дно), відігнутий віночок, лущену поверхня, тісто гарне відмучене.
- Господарства - скотарство й землеробство.
- Суспільний лад племен Майкопської культури - первіснообщинний.
- Похоронний інвентар деяких курганів є багатий, що свідчить про велику майнову нерівність. Відбувалися в ямах або на галькових вимостках, поховані лежать у скорченому положенні на боці, відзначається охра.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.