Майстер Вишебродського вівтаря

Ма́йстер Вишебро́дського вівтаря́ (чеськ. Mistr Vyšebrodského cyklu) — прийняте в мистецтвознавстві іменування невідомого на ім'я чеського художника, який працював у 1340-их — 1350-их роках.

Майстер Вишебродського вівтаря
Народження 13 століття
Смерть 14 століття
Діяльність художник
Роки творчості 1350

 Майстер Вишебродського вівтаря у Вікісховищі
Полотно Майстра Вишебродського вівтаря

Життєпис

Вважається, що художник був уродженцем Праги. Анонімний художник був одним з головних представників покоління живописців, які працювали при дворі Карла IV у Празі, та першим художником на північ від Альп, який знав італійський живопис початку 14 століття і використовував його для власних картин. Використовуючи ретельно кольори, автор розташував фігури у плоскому живописному просторі за мотивами італійських моделей періоду Джотто. Він зазнав впливу раннього італійського живопису, перш за все Джотто й Дуччо. Йому належить 9 вівтарних стулок, на яких зображені сцени дитинства Христа і Страстей Христових. Вони були виконані для Вишебродського монастиря, який знаходиться на півдні Чехії (нині в Національній галереї в Празі). Вівтар визнається одним з найбільш значних пам'ятників середньовічного живопису. За зовнішніми ознаками стилю Майстру також приписується низка не пов'язаних з вівтарем живописних робіт, зокрема, «Мадонна з Вевержі».

Творчість

Художник, ім'я якого невідоме, належить до Богемської школи мистецтв. Свою надзвичайну назву він отримав після дев'яти панно із зображеннями життя Христа, намальованих темперою, які він створив близько 1350 року і які були призначені для монастирської церкви цистерціанців у Гогенфурті в Південній Чехії. Наразі роботи можна побачити в монастирі Святої Агнес і в Національній галереї в Празі. Панельне зображення Мадонни Глац, яке приписують автору, зараз знаходиться в Берлінській галереї картин. Майстер з Вишебродського монастиря подолав м'який готичний стиль, прийнявши італійські мотиви. Це зробило богемські нововведення необхідною умовою для всього німецького живопису з початку XV століття до Конрада фон Соеста та Стефана Лохнера. Відсутній глибинний простір, наявний абстрактний золотий фон. Панельний живопис на півночі знайшов власну мову, витягнуту із середовища темперного живопису. Елегантність і делікатність фігур та їх жвава міміка ще раз узагальнені.

Мадонна з Вевержі

Галерея

Серія марок

21 лютого 2011 року на Карибському острові Сент-Кітс була опублікована серія марок на тему Різдва 2010 р. На штампі 30-х років — картина Народження Христа Гогенфурта. Бренд має каталог Michel № 1174.

Література

  • Є. П. Ювалова. Чеська готика доби розквіту. 1350—1420 / під ред. Е. І. Ротенберга. — М.: Наука, 1998. — 219 с. — ISBN 5-5-02-011339-5.
  • Beet Bilzen (Hrsg.): Das grosse Buch der Kunst: Bildband, Kunstgeschichte, Lexikon. Braunschweig 1959.
  • Jaroslav Pešina: Mistr Vysebrodského cyklu. Prag 1982 (Der Meister des Hohenfurther Zyklus. Tschechische Ausgabe mit Einführungstext auch in Deutsch).
  • Jaroslav Pešina: Der Hohenfurther Meister. Übers. von Lenka Reinerová. Prag 1982.
  • Das große Lexikon der Malerei. Westermann Verlag Braunschweig 1982.
  • Fritz Winter: Das rororo Künstler Lexikon 2, Reinbek bei Hamburg 1985.
  • Johannes Jahn, Wolfgang Haubenreißer: Wörterbuch der Kunst (= Kröners Taschenausgabe. Band 165). 12., durchgesehene und erweiterte Auflage. Kröner, Stuttgart 1995, ISBN 3-520-16512-0.
  • Hans H. Hofstätter: Spätes Mittelalter. In: Kunst im Bild, Naturalis Verlag München.
  • Ingo F. Walther (Hrsg.): Malerei der Welt. Eine Kunstgeschichte in 900 Bildanalysen. Von der Gotik bis zur Gegenwart. Köln 1995.
  • Volker Gebhardt: Kunstgeschichte deutsche Kunst. Köln 2002.
  • Jiří Fajt u. a. (Hrsg.): Karl IV., Kaiser von Gottes Gnaden. Kunst und Repräsentation unter den Luxemburgern 1347—1437 (Katalog der Ausstellung auf der Prager Burg, Februar — Mai 2006). München, Berlin 2006

Посилання

, In: The Grove Dictionary of Art, Macmillan 2000, Auszug auf artnet.com, im Internet Archive auf archive.org, Stand: 10. März 2005, gesehen 2. Mai 2011

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.