Малова-Завадська Олена Євгенівна

Олена Євгенівна Малова-Завадська (народилась 1925 у м. Могилів-Подільський) — український праведник народів світу. Разом із родиною допомагала під час Німецько-радянської війни рятувати єврейські родини від німецьких окупантів.

Малова-Завадська Олена Євгенівна
Народилася 1925
Могилів-Подільський, Вінницька область
Країна  Україна
Діяльність лікарка
Конфесія Католицька церква[1]
Нагороди

До початку війни

Уся родина Завадських, їхні предки — Завадські та Дембіцькі — жили на Вінниччині. Олена народилась у м. Могилів-Подільський у сім'ї Євгена Казимировича та Констанції Казимирівни Завадських. Батько був лісником, завідував агролісомеліоративним об'єднанням, мати — домогосподаркою, виховувала доньку та сина (?). За словами співавторки проєкту «Слово Праведника» Світлани Левітас, сім'я Завадських мала видатного предка Адама Міцкевича[2].

Батька репресували до початку війни, у 1937, розстріляли у 1938. Мати намагалася знайти роботу, щоб утримувати дітей і стареньку маму, але дружині «ворога народу» скрізь відмовляли. Лише у 1940 їй вдалося влаштуватися санітаркою в інфекційне відділення місцевої лікарні. Паралельно вона навчалася на курсах медсестер Червоного Хреста.

Під час війни

19 липня 1941 року місто Могилів-Подільський було окуповане німецько-румунськими військами та включене у склад Румунії. На початку війни Олена Завадська закінчила 9 класів у середній школі.

Могилів-Подільський окупанти зробили транзитним центром для євреїв, яких звозили з Румунії, Буковини та Бессарабії. Багато з них залишались у Могилеві-Подільському, багато з них просили прихистку в родини Завадських, залишались на деякий час пожити.

З вересня 1941 року по лютий 1942 року через місто пройшли 55 тис євреїв. Багатьом не дозволяли залишитися в місті, серед 15 тис тих, кому дозволили залишитись 2-3 тисячам вдалося отримати дозвіл на проживання, інші жили під постійним острахом бути вивезеними на роботи до Німеччини. Спочатку, місяць чи два, в місті хазяйнували німці, потім його "віддали" румунам як частину Придністров'я під губернаторством Георгія Алексіану.

Улітку 1941 року родина Завадських прихистила родину Лернерів — подругу бабці Олени Мальвіну (Марію) Михайлівну Лернер із чоловіком.

Олена Завадська вчилась в одному класі із Сарою Перельман, з якою вони дуже дружили. Батько Сари помер від тифу у 1942 році, у лютому родина опинилась у гетто без засобів існування. В гетто був голод, перенаселення, постійні облави окупаційної влади, яка відправляла єврейську молодь на примусові роботи до Німеччини, де більшість з них гинула.

Майже всю війну Олена, її мати та бабця переховували у себе Сару, епізодично її брата Олександра та матір — Цилю Яківну. Мати Олени — Констанція — також допомагала тим, що попереджала їх про облави.

Сара залишалась у них до 19 березня 1944 року, коли частини 2-го Українського фронту звільнили місто.

Після війни

Після війни Олена Завадська вступила до Одеського медичного інституту, закінчила його у 1948 році. За розподіленням працювала лікарем-дерматологом у медичній частині шахти «Червона Зірка» у м. Торез на Донеччині. Там познайомилася з майбутнім чоловіком. Подружжя проживало в м. Донецьку, де Олена Малова-Завадська понад 20 років працювала лікарем-дерматологом у міській лікарні № 1.

Сара Перельман закінчила Ленінградський медичний інститут, стала лікарем кардіологом. Згодом, у 1992 році, родина емігрувала до США. Впродовж багатьох років Перельмани та Завадські підтримували активне листування.

Олена Малова-Завадська з родиною переїхала до Києва у 1987 р.

Відзнаки

29 вересня 1996 року Яд Вашем відзначив Олену Малову-Завадську та її матір Констанцію почесним званням "Праведник народів світу".

Пам'ять

У 2017 році Олена Малова-Завадська стала героїнею однієї із серій документального фільму «Слово Праведника», який розповідає про українців, які рятували євреїв під час Другої Світової війни.

Посилання

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.