Математика муїсків

Математика муїсків — система математичних знань, які мали чибча-муїски в доколоніальний період. У них існувала 20-тична система (вігесімал), аналогічна багатьом системам Америки. Вона мала суто практичне застосування: про розподілу землі, проведенні доріг, мостів, частіше застосовувалася в торговельних операціях, при розрахунку кандаря.

Цифри муїсків

Дослідження

Першим хто представив нумерацію й методи лічби у муїсків, був домініканський священик Бернардо де Луго в роботі «Граматика мови Нового Королівства, званого Моска», що вийшла друком у 1619 році. У 1795 році Хосе Домінго Дукенсе написав «Дисертацію про календарі муісків, присвячену сеньйору Мутісу», в якій доводив, що муїски мали уявлення про обчислювані величини і їх графічну передачі. При цьому посилався на ієрогліфи та петрогліфи, знайдені на селях. Проте було доведено, що муїски позначали свої цифри словами.

Числення

В основі обрахунку муїсків знаходилася цифра 20 (скільки пальців було на руках та ногах), що відповідало слову гуета (gueta). Слово ата позначало 1, боса — 2, міка — 3, муйка (муііка) — 4, хиска — 5, та — 6, куркуа — 7, сухуса — 8, ака — 9, убчіхіка — 10. Для позначення цифри від 10 і 20 до перших 9 слів додавалося слово уїхіка (в перекладі ноги): уїхіка ата — 11, уїхіка боса — 12 і так далі.

Для вираження цифр більших розмірі до слова гуета додавалося слово асаки (тобто +) і необхідна кількість: боса (2) довірнювало 22. Від 30 до 40 виловляювалося: гуета асаки кіча ака, тобто 30.

Формою вираження більших цифр була гуе з додавання слово в значенні від 1 до 9, тобто гуе куркуа (20х7) дорівнювало 140. Найбільшою цифрою у муїсків було 8000, проте її назва невідомо. На деяких дослідників могло бути просте поєднання слів гуе гуе гуе.

Арифметика

Муїски використовували власну форму арифметики. Вони знали додавання, віднімання, множення та ділення. Усі цифри-слова додавалися одна до одної за допомогою додаткового слова асаки, що відповідав значенню «плюса». на жаль значення мінуса в муїсків невідомо.

Стовоно множення відомо небагато, це стосується насамперед утворення цифр та числення. Тут вони поєднували прийоми додавання і множення: слово гуе при поєднання з іншими значило «20Х». До нього додавалася необхідна цифра: та (6) і асаки (+) хиска (5), що значило 125. Повністю фраза звучала «гуе та асаки хиска».

Відомо також про ділення, його частіше застосовували торговці при своїх операціях. Муїски знали ділення навпіл, тобто на 2 і 4. Проте як вони його обраховували невідомо. Ці дії муїсків-торгівців відомі з їх лихварських та кредитних операцій, коли боржник повинен був до загальної кількості коштів за товар додати ще половину від вартості.

Джерела

  • Isaacs J. Estudio sobre las tribus indígenas del Magdalena. Bogotá, 1951.
  • Tñana M. La Cavilización Chibcha. Biblioteca Popular de Cultura Colombiana. Bogotá, 1951.
  • Острирова Е. С. Формирование национального самосознания в Колумбии через призму истории древних индейских культур // Латинская Америка. 2011. № 6. С. 19-29.
  • Lloreda, Diana (1992). Los Muiscas: Pasos perdidos. Bogotá: Seguros Fénix
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.