Мате (дзюдо)
«Мате!» (яп. мате́, букв. «Чекайте!») — команда рефері в дзюдо, якою він оголошує тимчасову зупинку сутички.
Команда мате супроводжується спеціальним жестом арбітра — піднята вперед рука паралельно татамі на висоту плеча долонею вперед пальцями вгору в сторону хронометриста.
Застосування команди «Мате»
Арбітр повинен швидко зупинити сутичку, оголосивши команду «Мате», і продовжити її, давши команду «Хаджіме», в наступних випадках:
- Коли один або обидва борця виходять за межі робочої зони.
- Коли один або обидва борця виконують заборонені дії.
- Коли один або обидва борця отримують травму або захворіли.
- Коли необхідно привести в порядок дзюдогі одного або обох борців.
- Коли немає прогресуючих дій в положенні не-ваза (стійка).
- Коли один з учасників, встає в стійку або напівстійку з положення не-ваза в той час, коли його супротивник знаходиться у нього на спині.
- Коли один з учасників знаходиться в стійці або встає в стійку з положення не-ваза і піднімає свого противника, що лежить спиною на татамі і сповив ногами будь-яку частину тіла цього борця.
- Коли один з борців проводить або намагається проводити больовий прийом (кансетсу-ваза) або задушливе захоплення (шіме-віза) у положенні стоячи і не досяає суттєвого результату.
- У будь-якому іншому випадку, коли арбітр вважатиме це за необхідне.
- Коли арбітру і бічним суддям або суддівській комісії необхідно порадитися.
- Примітка:
- При оголошенні команди «Мате», арбітру необхідно тримати в полі зору учасників на той випадок, якщо вони не почули команду і продовжують боротьбу.
- Арбітр не повинен оголошувати «Мате» в тому випадку, коли учасник, уникнув утримання (Осаекомі), больового прийому (кансетсу-ваза) або задушливого захоплення (шіме-віза), просить відпочинку.
- Арбітр повинен оголосити «Мате», коли учаснику вдається встати з положення лежачи на ноги з противником що лежить у нього на спині і прийняти стійке положення, не торкаючись руками татамі, тим самим показуючи, що торі втратив контроль.
- Якщо арбітр помилково оголосив «Мате» під час боротьби лежачи і учасники поміняли позицію, то арбітр і бічні судді можуть відповідно до правила «більшості з трьох» знову повернути борців в попереднє положення і відновити сутичку, запобігши тим самим обмеження інтересів одного з борців.
- Після оголошення «Мате» учасники повинні швидко займати свої вихідні позиції, при яких вони починали сутичку.
- У випадки тривалої паузи арбітр може дозволити учасникам прийняти положення сидячи. Учасникам не дозволено використовувати інші положення за винятком надання медичної допомоги.
- Арбітр може оголосити Мате, щоб запросити лікаря в тих випадках, коли учасник просить надати медичну допомогу або лікар просить зупинити зустріч для надання медичної допомоги учаснику, або коли арбітр або бічні судді вважатимуть це за необхідне
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.