Матиця сербська

Матиця сербська (серб. Матица српска) — літературне-наукове і культурно-освітнє товариство Сербії, засноване 16 лютого 1826 в місті Пешт. Видавало друкований орган «Літопис Матиці Сербської», відкрили педагогічне училище в Сент-Андреї, гімназію в Новому Саді, сербські друкарні та книгарні. Матиця сербська відіграла значну роль у пробудженні сербського національної самосвідомості і виробленні літературної сербської мови. Нині Матиця сербська видає різні видання, в тому числі спеціальні наукові публікації та часописи «Літопису» (з 1924), «Зборник за друштвене науці» (з 1950), «Зборник за історіjy» (з 1970).

Статут про заснування Матіси Сербської
Матиця сербська
Дата створення / заснування 1826
Держава  Сербія[1]
Розташування штаб-квартири Новий Сад
Офіційний сайт
 Матиця сербська у Вікісховищі

Будівля Матиці сербської в місті Новий Сад

Історія

16 лютого 1826 в місті Пешт відбулися установчі збори. Серед засновників товариства були: Йован Хаджич, Джордж Станкович, Йосип Міловук, Йован Деметрович, Гаврило Бозитовац, Андрій Розмирович і Петро Раїч. У перші роки в товаристві перебувало близько 50 осіб. Товариство існувало за рахунок членських внесків і пожертвувань.

У 1835 році діяльність товариства була припинена через тиск угорської влади. В 1837 році Матиця сербська отримала офіційний дозвіл на діяльність. У 1864 році товариство було перенесено в Новий Сад.

Див. також

Примітки

  1. Directory of Open Access Journals — 2003.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.