Матроскін
Матро́скін (рос. Матроскин) — кіт, вигаданий письменником Едуардом Успенським. Вперше з'явився в його повісті-казці «Дядько Федір, пес і кіт» (1973), а пізніше в знятих на її основі мультфільмах: «Дядя Федір, пес і кіт», серії «Троє з Простоквашино», і мультиплікаційному серіалі «Простоквашино».
Опис
Матроскін — смугастий кіт що говорить. Схильний до раціонального мислення: за краще з усього витягати матеріальну вигоду. Періодично нагадує про те, що його кличка — це «прізвище таке» (раніше носив різні імена, серед яких: Барсик, Пушок, Оболтус і Кіс Кісич).
Розуміти мову і говорити нею навчився, проживаючи у змінювали один одного господарів в квартирах і установах, таким же чином знайшов досить широкі, за котячими мірками, пізнання в різних сферах. Через погане поводження з ним одними з господарів, втік від них на вулицю, а пізніше оселився на горищі одного з багатоквартирних міських будинків. Після того, як «його» горище закривають на ремонт, тимчасово переселяється в під'їзд того ж будинку, де знайомиться з живуть в одній з квартир хлопчиком на ім'я Дядя Федір, який призводить кота до себе додому. Однак вже на наступний ранок, через нелюбов мами Дядька Федора до домашніх тварин, Матроскін і Дядько Федір їдуть в село Простоквашино, де поселяються одному з покинутих будинків, разом зі зустрінутим ними по дорозі псом Шариком.
Матроскін дуже господарський, розважливий і економний, іноді до крайності: наприклад, молоком своєї корови він одного разу зайняв все знаходяться в будинку ємності. Вміє читати, писати і рахувати. З особливих його талантів відомо вміння вишивати і шити на машинці, а також грати на гітарі. Співати, як зізнається сам, Матроскін вміє, тільки від пісень «користі немає», проте в мультфільмі «Зима в Простоквашино» він виконує ліричну пісню з елементами самоаналізу і зверненням до особистого досвіду. Любить жартувати над добродушним Шариком, хоча в цілому ставиться до нього непогано. Єдине, що його засмучує, — відсутність практичної користі від Шарика. У романтичних стосунках з представницями протилежної статі Матроскін непомічений (« — …Стану я дурницями займатися! Я навіть такого слова не знаю — закохався!…»).
У більш пізніх творах з циклу про Простоквашино, персонаж зазнав серйозну еволюцію, зберігши, проте, свої основні риси. У 1990-х роках Матроскін залишається дбайливим господарем і демонструє неабиякий розум і винахідливість, які межують з спритністю, що дозволяє йому добре вписується в нові життєві реалії і навіть проявити підприємницьку ініціативу. У текстах цього часу Матроскін виглядає як найбільш пристосований до нових умов життя з усіх персонажів циклу, що вміє знаходити виходи з безлічі неоднозначних ситуацій. У книзі «Тітка Дядька Федора», під час дебатів перед виборами мера Простоквашино, кіт явно симпатизує кандидату Толстова О. С., висловлюється підкреслено ринкову і капіталістичну позицію, пояснюючи це Шарику, який підтримує тітку дядька Федора, тим, що той «…за тих заступається, хто багато працює і багато хоче мати. Він за таких, як я».
Озвучка
В першому мультфільмі роль Матроскіна озвучила актриса Світлана Харлап, проте найбільшу популярність персонаж отримав завдяки народному артисту СРСР Олегу Павловичу Табакову, який озвучив його в трилогії «Союзмультфільму». Самого Табакова постійно порівнювали з Матроскіним і навіть дарували відповідні подарунки[1][2].Діти, найчастіше, сприймали Олега Табакова і кота Матроскіна як одне і те ж обличчя, і питання про смаки Матроскіна адресували Табакову.
У 2011 році вийшов короткометражний мультфільм «Весна в Простоквашино», де Матроскіна озвучив актор дубляжу, театру і кіно Дмитро Філімонов. Він же озвучував кота і в рекламі молочної продукції «Простоквашино»[3]. Однак в мультсеріалі «Простоквашино» Матроскін заговорив голосом актора і бізнесмена Антона Табакова, сина Олега Табакова[4].
Прототип
Прототипом кота Матроскіна став приятель Едуарда Успенського — Анатолій Тараскін, редактор кіножурналу «Фитиль», який був домовитим, ґрунтовним і розважливим. Спочатку автор так і назвав кота — Тараскін, але Анатолій, дізнавшись про це, умовив цього не робити, побоюючись карикатурності[5][6].
За визнанням художниці-мультиплікатора, в трилогії Володимира Попова вона малювала Матроскіна з голосу Олега Табакова.
В культурі
Образ кота Матроскіна, як і інших персонажів з Простоквашино, використовується в анекдотах. Як правило, їх розповідають, імітуючи характерну інтонацію Олега Табакова. При цьому самі анекдоти можуть мати непристойні характер і розповідатиметься людьми далеко не дитячого віку[7].
«Синдромом кота Матроскіна» — де чого купити на зиму, щоб дожити до молодої трави, — називає Микола Олейников нездатність звичайних людей розібратися в що наступили після 1991 року нових політико-економічних відносинах[8]. Важливо відзначити, що таке трактування була дана в 1991 році, до того як побачили світ більш пізні твори простоквашинського циклу, в яких персонаж зумів досить вдало адаптуватися до нових реалій.
У листопаді 2008 року в місті Лохвиця Московської області відбулося урочисте відкриття пам'ятника листоноша Пєчкін. Серед персонажів скульптурної композиції присутні Матроскін і Шарик. Бронзова композиція заввишки майже в два метри встановлена навпроти будівлі місцевої пошти. Автор пам'ятника — Поліна Горбунова.
У серпні 2015 року, в рік 80-річчя Олега Табакова, в Саратові відкрили пам'ятник акторові, другою фігурою якого став кіт Матроскін[9]. Автор — скульптор Андрій Щербаков.
У рекламі
У літературі для дітей
Примітки
- Матроскину подарували Матроскина. Архів оригіналу за 20 жовтня 2011. Процитовано 18 червня 2010.
- Под портретом Сталина разместили икону. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 18 вересня 2011.
- Реклама сметаны «Простоквашино» на YouTube
- Антон Табаков и Юлия Меньшова ответили на обвинения Эдуарда Успенского
- Ольга Зайцева. У Эдуарда Успенского живут кусачие звери (интервью), не позже июня 2004.
- Эдуард Успенский: «Шапокляк я отчасти списал с себя» // Tele.ru, 27.12.2016.
- anekdot.ru
- Олейников Н. Вакансия для моей соседки // Диалог : Журнал / Московский государственный университет им. М. В. Ломоносова. — Изд-во ЦК КПСС «Правда», 1991. — № 10—12. — С. 6.
- В Саратове открыли памятник Табакову с котом Матроскиным. Российская газета. Процитовано 15 квітня 2017.
- Бренды Юни-Милк
- За Матроскина ответишь. Эдуард Успенский опять хочет засудить бизнесменов за использование героев его книг в рекламе. Архів оригіналу за 22 травня 2008. Процитовано 20 червня 2010.
- Книга «Азбука Кота Матроскина» купить и читать | Лабиринт — Книги
- Книга «Учимся считать вместе с Дядей Федором, Матроскиным и Шариком» купить и читать | Лабиринт — Книги
- Серия книг Школа кота Матроскина | Лабиринт — Серии