Медб
Медб, або Мев (давньоірл. Medb, [mɛðv]; ірл. Méabh, [mʲeːv]) — королева Коннахту, одна з центральних фігур ірландської міфології, ірландських історичних переказів та легенд[1]. Час правління — згідно ірландської міфологічної традиції — приблизно за 100 років до нової ери. Правила зі столиці королівства Коннахт — міста Круахан.
Медб | |
---|---|
Королева Медб. Малюнок Д. К. Лейендекера (1911) | |
Заняття | суверен |
Посада | монарх |
Батько | Еоху Фейдлех |
Брати/сестри | Clothrud |
Діти | Findabaird |
Вбивця | Furbaide Ferbendd |
Частина від | Ольстерський цикл |
Персонаж твору | Викрадення бугая з Кулнья, Fled Bricrennd, Tochmarc Emired, Mesca Uladd і Scéla Conchobaird |
Медіафайли у Вікісховищі |
Походження
Батько — Еоху Фейдлех (ірл. Eochu Feidlech) — верховний король Ірландії, час правління 94 — 82 рр. до н. е. (згідно з хронологією Джеффрі Кітінга) або 143—131 рр. до н. е. (згідно з хронологією «Літопису Чотирьох Майстрів»).
Життя і правлінння
Королева Медб, як і епічний герой Кухулін, є героїнею Уладського циклу ірландських легенд, походження і створення якого датують раннім середньовіччям — приблизно до VIII століття. Про неї та про її правління розповідається у відомому ірландському епосі «Викрадення бика з Куальнге» та інших скелах (ірландських сагах) циклу про героя Кухуліна[1]. У «Викраденні» описується як Медб намагається шляхом війни з ірландським регіональним королівством Улад (Ульстер, Ольстер) отримати гігантського бика Донн Куальнге, що належав Дайре мак Фіахні (ірл. Dáire mac Fiachna) і мав сакральне значення в житті давніх ірландців (переважно пастухів), для того щоб підкреслити свою могутність і зрівнятися у владі і славі зі своїм чоловіком, що володів таким же незвичайним биком — Фінбеннахом. Спочатку Медб хотіла придбати цього бика в обмін на землі і золото. Дайре спочатку погодився, але коли п'яний посланець став нахвалятися, що якби Дайре не погодився обміняти бика, то вони б забрали його силою. Тоді Дайре обурився і забрав свої слова назад — це стало приводом до війни між королівствами Коннахт та Улад. На боці королеви Медб виступили деякі улади, які колись були вигнані з королівства Улад, у тому числі і колишній король Уладу — Фергус мак Ройх (ірл. Fergus mac Róich), що був коханцем королеви Медб та вигнаний син короля Конхобара Кормак Конд Лонгас (ірл. Cormac Cond Longas). У війні улади змогли захистити своє королівство тільки завдяки подвигам героя Уладу Кухуліна, бо на решту воїнів Уладу було накладено прокляття богинею війни Махою і тільки на кухуліна прокляття не поширювалось. Після завершення війни бика Донн Куальнге привели в Круахан — столицю Коннахту. Там два бики: Донн Куальнге та Фінбеннах зійшлися в двобої. Переміг Донн Куальнге, але потім і сам помер від ран.
Згідно з легендами і скелами, королева Медб була прекрасною і войовничою королевою Коннахту — королівства, що було розташоване на заході Ірландії і славилось свої ворожбитами, чаклунами, друїдами та відьмами. Королева Медб мала характер мужній, несхильний, вольовий. Спочатку вона була засватана з Конхобаром мак Несс, але потім відмовила йому і вийшла заміж за Айліля, що став королем Коннахту. Від цього чоловіка вона народила сімох синів, всі вони отримали ім'я Майне. Згідно з пророцтвом друїда ворога корлеви — Конхобара, якого королева Медб ненавиділа, вб'є воїн на ім'я Майне.
Згідно з легендами королева Медб була незалежна щодо вибору коханців — її коханцями були Кухулін, Фергус і багато інших епічних героїв.
Королева Медб володіла чаклунством і знанням друїдів, даром передбачати майбутнє. їй служили чисельні духи з потойбічного світу, що приймали вигляд звірів.
Сини
- Федлімід Майне Ахрамайл, Федлімід Подібний до Батька (ірл. Fedlimid Maine Athramail).
- Кайбре Майне Махрамайл, Кайбре Подібний до Матері (ірл. Cairbre Maine Máthramail).
- Еохайд Майне Андое, Еохайд Швидкий (ірл. Eochaid Maine Andoe).
- Фергус Майне Тай, Фергус Мовчазний (ірл. Fergus Maine Taí).
- Кет Майне Моргор, Кет Великого Боргу (ірл. Cet Maine Mórgor).
- Шін Майне Мілскохах, Шін Медові Слова (ірл. Sin Maine Mílscothach).
- Дайре Майне Моепірт, Дайре Безіменний (ірл. Dáire Maine Móepirt).
Останні роки правління
Айліль — чоловік Медб убив з ревнощів Фергуса — коханця королеви. Конхобар — король Уладу, одвічний ворог Медб помер. Коналл — герой Уладу прийшов на службу до Медб, бо вбачав у королеві свою останню опору і надію. Медб доручила йому слідкувати за королем Айлілем, який зраджував їй зустрічаючись з іншими жінками. Переконавшись у зраді, Медб доручила Коналлу вбити Айліля, який радий був виконати цей наказ як помсту за Фергуса. Але вмираючий Айліль дав наказ своїм людям вбити Коналла, що вони і зробили.
Смерть
Загибель королеви описана в скелі «Смерть Медб». Ще в молодості вона вбила свою сестру Клотру, яка була королевою Коннахту до неї. Через багато років син Клотри — Фурбайде почув як люди хвалили красу королеви Медб, яка купалася в озері. Тоді він схопив шматок сиру і кинув в королеву. Сир влучив королеві в голову і вона моментально померла.
Згідно з легендою, королева Медб була похована в кам'яній піраміді, що розташована на вершині гори Кокнарі (графство Слайгьо), зверху якої був насипаний земляний курган діаметром 55 м і висотою 10 м. Ця споруда збереглася до нашого часу — археологи час її спорудження відносять до епохи залізної доби. Ніяких доказів, що в середині цієї споруди була колись похована королева Медб немає.
Королева Медб і сучасна Ірландія
Портрет королеви Медб був розміщений на ірландській банкноті вартістю 1 ірландський фунт до введення в Ірландії грошової одиниці євро у 2002 році.
Примітки
- Кельтська королева-воячка Коннахта і чаклунка Медб, МІФИ КЕЛЬТІВ. web.archive.org. 14 листопада 2017. Процитовано 6 березня 2021.
Джерела
- O'Neill J. Cath Bóinde // Ériu. — 1905. — V. 2. — P. 173—185.
- Hull V. Aided Meidbe: The Violent Death of Medb // Speculum. — 1938. — Vol. 13, issue 1. — P. 52-61.
- Leahy A. H. (ed. & trans.) Tain Bo Fraech // Heroic Romances of Ireland. — 1906. — Vol. II.
- Meyer R. The Cherishing of Conall Cernach and the Deaths of Ailill and of Conall Cernach // Zeitschrift für celtische Philologie. — 1897. — vol. 1. — P. 102—111.
- Ciaran C. Guerilla Tactics // The Tain. — New York: Penguin Group, 2007. — P. 56-60.
- Meyer K. The Death of Fergus mac Róich // The Death-Tales of the Ulster Heroes.
- Dexter M. R. Indo-European Reflections of Virginity and Autonomy // Mankind Quarterly. — 1985. — V. 26 (1-2). — P. 57-74.
- Byrne F. J. Irish Kings and High-Kings // Four Courts Press, Dublin. — 2nd edition, 2001.
- O'Rahilly F. Early Irish History and Mythology. — Dublin, 1946.
- Dexter M. R. The Brown Bull of Cooley and Matriliny in Celtic Ireland // Realm of the Ancestors: Essays in Honor of Marija Gimbutas. — 1997. — P. 218—236.
- Ní Dhomhnaill N. Rogha Dánta // Selected Poems. — Raven Arts Press, 1988.
- Monaghan P. The Red-Haired Girl from the Bog. — New World Library, 2003. — P. 75-106.