Мелен (річка)

Мелен
41°04′26″ пн. ш. 30°58′02″ сх. д.
Витік на сході провінції Дюздже
Гирло Чорне море
• координати 41°04′27″ пн. ш. 30°58′03″ сх. д.
Країни:  Туреччина
Регіон Дюздже
Довжина 100 км
Площа басейну: 2317 км²
Притоки: Уггур Сую, Аксу Дересі
Ідентифікатори і посилання
 Медіафайли у Вікісховищі

Річка Мелен (тур. Melen Çayı) — річка в Туреччині, яка впадає в Чорне море у провінції Дюздже на кордоні з провінцією Сакар'я.

Існує проект використання води басейну річки Мелен для водопостачання Стамбулу шляхом побудови низки водогонів.

Характеристики

Річка Мелен має виток у найбільш східному куті провінції Дюздже, звідки вона тече провінцією у західному напрямку та протікає через місто Їгілдза (Yığılca). У верхній течії річка має назву Кючюк Мелен (Küçük Melen Çayı, küçük = „малий“). На річці побудована дамба Хасанлар. Після дамби вона тече у південно-західному напрямку та оминає столицю провінції Дюздже з півночі.

На захід від міста Гьол'яка(Gölyaka) на озері Мелен (Melen Gölü) річка Кючюк Мелен з'єднується з річками Аксу Дересі (Aksu Deresi) з заходу та меншою Угур Сую (Uğur Suyu) з південного сходу. Після цього річка отримує назву (Büyük Melen Çayı, büyük = „великий“) та тече у північному напрямку до моря, куди впадає через 35 км.

Мелен протікає через мале місто Кумаєрі. А останні 10 км до впадіння в море річка утворює кордон між провінціями Дюздже та Сакар'я . У місці впадіння річки в Чорне море розташоване поселення Меленагзі (Melenağzı).

В цілому довжина річки Мелен становить бл. 100 км. Басейн річки охоплює 2317 км².[1]

Проект водогону до Стамбулу

Проект перекидання води річки Мелен до Стамбулу низкою водогонів[1] є найбільшим проектом водопостачання у Туреччині.

Брак питної води у Стамбулі став відчутним на початку 1990-х через швидке зростання населення, що збільшилось через міграцію, стали відчутні проблеми з водопостачанням як населення, так і промислових підприємств. Тому зародилась ідея будівництва водогону.

Згідно з прогнозами населення Стамбула сягне у 2040 до 17 млн, тоді річна потреби у воді складе 1997 млн м³/рік. Проект підготовлено DSI у 1997 році, будівництво розпочалося у 2001. Перший етап проекту було завершено 20 жовтня 2007 року.

Водогоном має постачатися 268 млн м³ води на першому етапі і 1,180 млн м³ води на третьому етапі спорудження.

На І стадії проекту, вода з водосховища Мелен закачується у резервуар Мелен насосною станцією Мелен водогоном завдовжки 1,75 км. Вода з резервуару прямує трубопроводом завдовжки 129,6 км і тунелем Шиле-Алачали завдовжки 3,8 км до водосховища Алачали. Далі вода прямує до станції водоочищення Джумхуріет (ім. Республіки) тунелем Алачали-Омерлі-Хамідіє завдовжки 8,00 км і сталевою трубою завдовжки 8,9 км (на цій ділянці все самоплином). Якщо це необхідно, то надлишок води з системи Мелен може бути скинуто у водосховище Омерлі по відгалуженню від тунелю Алачали-Омерлі-Хамідіє. Потужність станції водоочищення Джумхуріет становить 720 000 м³/добу.

Від станції водоочищення Джумхуріет вода насосами подається до водонакопичувача напорним водогоном завдовжки 3,9 км. Далі вода прямує Босфорським тунелем завдовжки 5,551 м, 135 м від поверхні моря і подається до водорозподільного центру Кагитхане.

На етапі ІІ та ІІІ буде споруджено відповідно Другий і Третій водогони та перекачуваючі станції.

Примітки

  1. http://www2.dsi.gov.tr/english/congress2007/chapter_1/21.pdf DSI: CONCEPTUAL APPROACH FOR THE DETERMINATION OF POINT SOURCES IN MELEN WATERS
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.