Мері Елізабет Лаєлл

Мері Елізабет Лаєлл, уроджена Горнер (англ. Mary Elizabeth Lyell; 9 жовтня 1808, Лондон 24 квітня 1873, там само) — англійська геологиня і конхіологиня.

Мері Елізабет Лаєлл
англ. Mary Horner Lyell
Народилася 9 жовтня 1808(1808-10-09)[1][1]
St Pancrasd, Велика Британія
Померла 24 квітня 1873(1873-04-24)[1] (64 роки)
Кенсінгтон, Лондон, Сполучене Королівство
Поховання Бруквудський цвинтарd
Країна  Сполучене Королівство
Діяльність геологиня, колекціонер
Батько Леонард Горнерd[2]
Мати Енн Сюзан Ллойдd[2]
Брати, сестри Susan Hornerd, Leonora Pertzd, Frances Joanna Bunburyd[2], Кетрін Мюррей Лаєлл[2] і Joanna Baillie Hornerd
У шлюбі з Чарльз Лаєлл[2]

 Мері Елізабет Лаєлл у Вікісховищі

Життєпис

Мері Елізабет Горнер народилася 1808 року в Лондоні. Вона була старшою з шести дочок шотландського геолога Леонарда Горнера. Батько часто брав дівчаток з собою на засідання Британської асоціації розвитку науки[3].

1832 року Мері вийшла заміж за геолога Чарльза Лаєлла. Її сестра, Кетрін Горнер, згодом одружилася з молодшим братом Чарльза, Генрі, і теж носила прізвище Лаєлл[3]. Мері володіла кількома європейськими мовами і допомагала чоловікові з читанням і перекладом наукових статей, а також у його листуванні зі вченими з різних країн. Чарльз Лаєлл вважав, що жінкам слід відкрити доступ у науку, і Мері була в числі жінок, які відвідували його лекції в Лондонському геологічному товаристві[4].

Чарльз і Мері Лаєлл багато подорожували Європою і Північною Америкою. Під час цих поїздок Мері збирала зразки порід і скам'янілостей[4]. Подружжя Лайелл зокрема відвідали Швейцарію, північну Італію, Данію, Швецію та Норвегію; Міссісіпі, Огайо, Джорджію, Нову Англію і Нову Шотландію; Мадейру і Канарські острови[5]. 1854 року вона досліджувала наземних молюсків Канарських островів, застосовуючи підхід, багато в чому схожий з методами Чарлза Дарвіна. Крім того, відомо, що вона збирала зразки вусоногих для досліджень самого Дарвіна[6].

Мері Елізабет Лаєлл померла 24 квітня 1873 року. За життя вона залишалася в тіні свого чоловіка, і єдина надана їй почесть виявилася посмертною: на її честь названо кратер Горнер на Венері[5].

Примітки

Література

  • Marilyn Bailey Ogilvie, Joy Dorothy Harvey. Lyell, Mary Elizabeth (Horner) // The Biographical Dictionary of Women in Science: L-Z. — Taylor & Francis, 2000. — P. 813—814.
  • Tiffany K. Wayne. Mary Lyell // American Women of Science Since 1900. — ABC-CLIO, 2011. — С. 128.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.