Миколаївська громадська бібліотека

Миколаївська громадська бібліотека (нині Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека) — перша публічна бібліотека у місті Миколаєві. Відкрита зусиллями місцевої інтелігенції у 1881 р. Одна з найстаріших книгозбірень півдня України.

Миколаївська громадська бібліотека
Країна:  Україна
Тип: Міський палац культури та урочистих подій
Розташування Миколаїв
Адреса 54001,
м. Миколаїв,вул. Спаська, 44; тел.: (0512) 37-28-23, palacculture1@i.ua
Заснована 1881 рік
Директор: Бондар Людмила Володимирівна

Історія будівлі

27 грудня 1894 р. бібліотека почала обслуговувати читачів у власному приміщенні по вул. Різдвяній, 6 (нині вул. Лягіна), ріг вул. Спаської. Сьогодні у цьому будинку знаходиться міський Палац культури та урочистих подій, він є пам'яткою архітектури ХІХ століття. Будівля була побудована за проектом голови міського Архітектурного комітету Є. А. Штукенберга. У фондах Миколаївського обласного краєзнавчого музею до цього часу зберігається оригінал проекту планування громадської бібліотеки.

Миколаївська громадська бібліотека побудована у стилі «стилізаторський модерн», що виник на симбіозі з іншими напрямками в архітектурі. Вікна на першому поверсі мають напівкруглу форму з готичними порталами (що притаманне ранньому Ренесансу), в той час, як на другому поверсі — вікна парні прямокутні з наличником. Арочні портали прикрашають напівколони з грецькими капітелями. Вся будівля оздоблена зубчастим карнизом. Під час будівництва використовувалися місцеві матеріали: камінь-черепашник з кар'єру з-під Нової Одеси, цегла з Чорноморського суднобудівного заводу, пісок, вапно та цемент. Особливістю архітектури є те, що увесь декор безпосередньо вирізався на камені.

Планування бібліотеки було лаконічним: на першому поверсі розміщувалися читальний зал, книгосховище та підсобні приміщення, на другому — хори, де стояли книжкові шафи. На хори вели чавунні кручені сходи, що збереглися до нашого часу та були перенесені до вестибюля. Хори підтримували 12 чавунних легких ажурних колон (не збереглися).

З часом виникла потреба розширити площу книгозбірні і у 1913—1914 рр. вдалося реалізувати ідею з прибудовою, що була виконана за проектом херсонського архітектора Є. П. Кацмана де Бутмі.

Сьогодення

З кінця 1960-х рр. у будівлі розміщується міський Палац культури та урочистих подій. Його працівники продовжують традиції своїх попередників-бібліотекарів і організовують культурно-дозвіллєву діяльність для мешканців міста. Окрім проведення урочистих обрядів одруження, реєстрації новонародженої дитини, відзначення ювілейних сімейних дат, вони є організаторами концертів та творчих вечорів, культурно-розважальних заходів та ігрових програм для дорослих і дітей, майстер-класів, виставок, психологічних тренінгів тощо. Діяльність закладу охоплює людей різного віку та соціального статусу. На базі Палацу працюють клубні формування, до яких можуть долучитися всі бажаючі.

Джерела

1. Крючков, Ю. С. Архитектура старого Николаева / Ю. С. Крючков. — Николаев: Возможности Киммерии, 2008. — С. 106, 108, 185—191.

2. Городская общественная библиотека = City library // Старый Николаев = Nikolaev of old times: фотоальбом ХIХ- ХХI вв. — Изд. 3-е, доп. — Николаев, 2007. — С. 35.

3. Штукенберг Евгений Антонович // Николаевцы, 1789—1999 : энцикл. слов. / гл. ред. В. А. Карнаух. — Николаев: Возможности Киммерии, 1999. — С. 361—362.

4. Историко-архитектурный опорный план г. Николаева. Т. 1. Комплексные научные изыскания, кн. 5 : Памятник архитектуры здания бывшей общественной библиотеки (ул. Свердлова, 44): ист. записка / Николаев. обл. науч.-произв. реставрац. мастерские ; сост. В. И. Никитин. — Николаев, 1990. –14 с.

Посилання

https://mkrada.gov.ua/content/mikolaivskiy-miskiy-palac-kulturi-ta-urochistih-podiy.html

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.