Микола Єло-Малинський

Микола Єло-Малинський (*д/н 1629) — представник впливової української шляхетської родини на Волині часів Речі Посполитої, меценат.

Микола Єло-Малинський
Народився невідомо
Помер 1629
Країна  Річ Посполита
Національність українець
Конфесія католицтво
Рід Єло-Малинські
Батько Остафій Єло-Малинський
У шлюбі з Христина Вишневецька
Діти 2 сина і 4 доньки
Герб

Життєпис

Походив з роду Єло-Малинських гербу П'ятиріг. Син Остафія Єло-Малинського та княгині Богдани Друцької-Любецької. Немає даних про дату народження Миколи. Здобув гарну освіту. Спочатку виховувався в православній вірі. Потім під впливом батька, який у 1607 році став унійним єпископом, став підтримувати унію. Згодом став католиком.

У 1604—1605 роках в чині ротмістра разом з загонами Адама Вишневецького брав участь у поході Лжедмитрія I на здобуття Москви. Після заколоту проти останнього та його загибелі у 1606 році, Миколай Єло-Малинський зумів неушкодженим повернутися на батьківщину. У подальшому продовжував брати участь у походах Лжедмитрія II. У 1611 році з власним загоном остаточно залишив Московію.

У 1613 році оженився на доньці князя Адама Вишневецького, отримавши від неї значний посаг. Багато сприяв посиленню католицизма на Волині. У 1620 році після смерті батька отримав значний спадок — 17 сіл. У 1618 році отримав королівський привілей на локацію міста Стохота. Він мав на меті фундувати костел і церкву, збудувати ратушу, воскобійню, лазню, мати вагу, постригальню, ятки, крамниці, шинки.

У 1624 році разом з дружиною надав на користь луцьких черниць-бригідок двір у Луцькому окольному замку (вартість становила близько 2-3 тис. злотих). Водночас заснував місто Янів (або Яновку). У квітні 1629 року раптово помер. 17 квітня підписав фундаційний документ на спорудження католицького костелу в м. Янів. 18 квітня, тобто наступного після складання фундації дня, Микола написав передсмертний заповіт, у якому визнав себе римо-католиком та заповів поховати тіло в новозбудованому ним Янівському бернардинському костелі (нині це православний храм). Через декілька днів помер, проте достеменно невідомо, коли саме.

Родина

Дружина Христина Вишневецька

Діти:

  • Михайло
  • Домінік-Августин (д/н — 1656)
  • Ізабела, дружина Адама-Владислава Красицького, графа Священної Римської імперії
  • Анна
  • Теофіла
  • Лівона

Джерела

  • ЦДІАК України. — Ф. 25. — Оп. 1. — Спр. 52. — Арк. 700—710; Спр. 160. — Арк. 1197—1197зв., 1143зв; Ф. 26. — Оп. 1. — Спр. 34. — Арк. 828 зв., 832 зв.
  • А. Заяць. Урбанізаційний процес на Волині в XVI — першій половині XVII століття. — Львів, 2003. — С. 65-66
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.