Митна комора

Митна комора (польс. – komora celna, mytna) – місце стягнення митних оплат та контролю за провезенням товарів, також орган державної адміністрації, покликаний до накладення та стягнення митних оплат. На українських землях митні комори фіксуються вже в 14 ст. До найдавніших належать львівська (1350–60) та володимирська (1320). Митні комори, як правило, розташовувалися в головних осередках адміністративної влади краю, на схрещенні важливих торгових шляхів, поблизу переправ, на кордонах держав та регіонів. До складу системи митних комор з 14 ст. входять головні митні комори, що становили центри митних округ, а також звичайні митні комори та їхні відділення – прикоморки, що розташовувалися на проміжних пунктах торгових шляхів. Митні комори розташовувалися виключно в державних містах, натомість прикоморки – також і в приватних населених пунктах. Штат М.к. та прикоморка складався з митника та писаря комори, щоправда, з 1765 на прикоморках штат складався з ревізора, писаря або експедитора. Також до штату М.к. входили загони митної стражі та розгалужена сітка шпигунів. Наприкінці 18 ст. митні комори було замінено на розгалужену систему митниць та митних постів.

На українських землях у межах Великого князівства Литовського та Королівства Польського з кінця 15 ст. гол. митні комори існували в Белзі, Володимирі (нині м. Володимир-Волинський), Галичі, Києві (прикоморки – у Вишгороді, Житомирі, Звягелі (нині м. Новоград-Волинський), Тавані, Чуднові), Коломиї, Луцьку (прикоморки – в Берестечку, Брацлаві, Вінниці, Горохові, Дубно, Дубровиці, Жабчому (нині село Горохівського р-ну Волин. обл.), Заславі, Корці, Літовіжу (нині село Іваничевського р-ну Волин. обл.), Перемилі (нині село Горохівського р-ну Волин. обл.), Турійську, Львові та Теребовлі. Окремі митні комори фіксуються в Городку, Ковелі та Кременці. 1578 засновано митні комори в Кам'янці (нині м. Кам'янець-Подільський) та Снятині. 1643 митні комори встановлюються в Барі, Галичі та Стрию. У тому ж році засновуються митні комори в Батурині, Гадячі, Конотопі, Кременчуці, Лоєві, Любечі, Ніжині, Острі, Ромнах, Чернігові та Чорнобилі. 1765, у результаті створення митних провінцій, у межах Речі Посполитої створено Рус. провінцію у складі 9-ти комор (Львів, Стрий з прикоморком у Сколе, Снятин з прикоморками в Надвірній та Кутах, Городенка, Заліщики, Жванець з прикоморками в Кам'янці та Ушиці (нині с. Стара Ушиця Кам'янець-Подільського р-ну Хмельн. обл.), Могилів (нині м. Могилів-Подільський) та Броди) та Українську – у складі 16-ти комор (Бердичів, Цекінівка (нині село Ямпільського р-ну Він. обл.), Рашків, Кагарлик, Юзефпіль, Богопіль, Тарговиця, Тудия, Крилів, Секірня, Трахтемирів, Гребенне, Триліси, Ясногородка, Казаровиці, Чорнобиль).

Митні комори розташовува-лися також на укр. землях у складі: Молдавського князівства – у Дорогої, Сереті, Хотині та Чернівцях; Османської імперії та Кримського ханату – в Акермані (нині м. Білгород-Дністровський), Кафі (нині м. Феодосія), Кілії та Перекопі.

Джерела та література

Література

  • Довнар-Запольский М.Ф. Государственное хозяйство Великого княжества Литовского при Ягеллонах, т. 1. К., 1901;
  • Грушевський О. Митні комори. "Україна", 1918, т. 23, № 10
  • Weymann S. Cła i drogi handlowe w Polsce piastowskiej, t. 13, zesz. 1. Poznań, 1938
  • Nowakowa J. Rozmieszczenie komόr celnych i przebieg drόg handlowych na Śląsku do końca XIV wieku. Wrocław, 1951
  • Торгівля на Україні XIV – середина XVII століття: Волинь і Наддніпрянщина. К., 1990
  • Жеребцова Л. Орендні угоди та їх роль в управлінні митними округами на українських землях у кінці XV – другій половині XVI ст. В кн.: Економічна безпека держави в умовах інтеграції до світового співтовариства. Дніпропетровськ, 2005
  • Берковський В. Типологія і структура митної системи Волині в кінці XV – першій половині XVII ст. "Вісник Академії митної служби України", 2006, № 1 (29)
  • Історія митної справи в Україні. К., 2006
  • Berkowski W. Struktury administracyjne komόr celnych i mytnych na Wołyniu od XVI do połowy XVII wieku. В кн.: Nad społeczeństwem staropolskim, t. 1. Białystok, 2007
  • Берковський В. До питання розвитку митного господарства Речі Посполитої в кінці XV – XVI ст. на західноукраїнських землях. В кн.: Історія торгівлі, податків та мита. Дніпропетровськ, 2007
  • Жеребцова Л. Організація митної служби на землях Великого князівства Литовського наприкінці XV – в середині XVI ст. Там само.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.