Молдавіти

Молдавіти (рос. молдавиты, англ. moldavites, нім. Moldavite m pl) — «пляшковий камінь» склоподібні кременисті природні тіла з групи імпактитів, один із видів тектитів. Колір зелений, коричневий, до чорного. Твердість 5,0 — 6,0. Густина = 2,3. У Чехії має назву «влтавін».

Молдавіт
Молдавіт

Походження пов'язане з падінням метеоритів. Свою назву отримали від німецької назви (Молдау) річки Влтави, неподалік якої були вперше знайдені. Під дією величезної температури, що виділилася у результаті перетворення кінетичної енергії, гірську породу, що прийняла на себе удар метеорита, розплавило і підкинуло у повітря. В результаті її застиглі шматочки розсіяло на території радіусом в декілька сотень кілометрів. Поверхня молдавіту структурована, вкрита шрамами, розмір шматків рідко перевищує 3 см.

Друга версія походження: Молдавіт — це не перетворення земних частинок після падіння метеорита, а не що інше, як залишки осколків комети, котра не догоріла в атмосфері 15 млн років тому. Якщо детально досліджувати молдавіт, то його склад сильно відрізняється від інших видів скла вулканічного походження, а колір не зовсім схожий з тектитом (для тектиту характерні темні відтінки от червоного до чорного). На поверхні молдавіту можна побачити величезну кількість нерівностей, горбиків — це пов'язано з тривалим впливом природи на цей камінь.

Зазвичай молдавіти шліфуються та використовуються як намиста або кулони.

Див. також

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.