Моніторинг інтернету

Моніто́ринг Інтернету (англ. Internet monitoring service) — це комплекс операцій з пошуку, аналізу, класифікації, кластеризації інформації з Інтернету за тематикою, що цікавить користувача. Таким чином поняття «моніторинг Інтернету» відноситься до моніторингу інтернет-ресурсів, на відміну від поняття «моніторинг мережі», яке відноситься до задач управління мережею. Моніторинг Інтернету дозволяє відстежувати і спостерігати за розвитком тієї або іншої події або теми. З деяких пір моніторинг інтернет-ресурсів став однією з ключових складових діяльності маркетингових служб, інформаційних агентств і служб новин.

Основні методи та інструменти моніторингу інтернет-ресурсів

Існують такі основні методи та інструменти:

  • обробка вибраних сайтів у ручному режимі
  • пошукові системи і каталоги
  • новинна підписка (зокрема RSS)
  • спеціалізовані сервіси і програмні продукти моніторингу Інтернету.

Ручна робота

Ручна робота, заснована на регулярній перевірці декількох сайтів, вибраних за заданою темою, - найпростіший і на жаль, не самий ефективний спосіб. Одна людина здатна обробити впродовж доби не більше декількох сотень сторінок, якщо працюватиме без відпочинку і відвернення на інші заняття. Крім того, потрібний час для обходу необхідних сторінок і збереження їх у виділених каталогах.

Пошукові системи і каталоги

Пошукові системи і каталоги - здавалося б, також доступний і простий спосіб. Але слід пам'ятати, що будь-які, навіть найбільш популярні, пошукові системи покривають лише частину веб-простору. Час, відведений для індексування нової інформації, може складати від декількох годин до декількох днів. Для переважної частини бізнес-задач це недозволенно великий час затримки. Крім того, в пошукових системах практично відсутні архіви документів, які колись були виставлені в Інтернеті, але потім видалені. Пошукові системи рідко дозволяють визначити "новизну" того або іншого документа. Нарешті, відкриті пошукові системи рідко індексують ті електронні версії газет, журналів і телепередач, які розташовані на нижніх рівнях відповідних сайтів. Тому часто пропускається велика частина інформативних документів. Використання веб-каталогів веде до тих самих проблем, які пов'язані з ручною обробкою інформації.

Новинні підписки

Новинні підписки здатні частково вирішити проблему актуальності і новизни інформації, що поступає. Але, як правило, статті, що автоматично надаються, є лише короткими вирізками із сторінок довжиною одне-два вихідних речень. І для отримання повної інформації необхідно перейти на сторінку-джерело, яка в кращому випадку переобтяжена рекламою і банерами, а в гіршому - просто не має ніякого відношення до інформації з вирізки. Круг статей також обмежений: головним чином це новини. Тематичні огляди, звіти, аналітичні статті, інтерв'ю рідко потрапляють до списку підписки.

Спеціалізовані сервіси і програмні продукти

Інструментом моніторингу Інтернету є спеціалізовані рішення і програмні продукти (системи моніторингу інтернет-ресурсів).

Переваги систем моніторингу інтернет-ресурсів у порівнянні з традиційними пошуковими системами

  • Оперативність - бази даних таких систем поповнюються кожні 10-20 хвилин, джерела скануються з Інтернету по мірі їх оновлення, тоді як період індексації традиційних пошукових систем може вимірюватися добами.
  • Доступність ретроспективного фонду - навіть якщо інформація видалена з вебсайту джерела, вона збережена в інформаційному сховищі.
  • Наявність аналітичного інструментарію - користувач може в режимі реального часу не тільки отримувати результати пошуку, але і формувати дайджести, будувати сюжетні ланцюжки, аналізувати динаміку появи понять тощо.
  • Можливість селекції дублікаті - автоматичне маркування ідентичної за змістом новинної інформації.
  • Наявність інструментарію багаторівневого уточнення запиту.

Переваги систем моніторингу інтернет-ресурсів у порівнянні з новинними вебсайтами

  • Охоплення джерел - користувач має доступ до новин з тематики, що цікавить його, одночасно з великої кількості вебсайтів, включаючи і ті вибрані, які він звик проглядати щодня.
  • Принцип "одних рук" - користувач системи моніторингу має доступ до інформації з багатьох вебсайтов з одного інтуїтивного інтерфейсу.
  • Пошукові можливості - новинні вебсайти, на відміну від систем моніторингу, не завжди мають розвинені пошукові можливості.
  • Доступність ретроспективного фонду.

Професійне використання можливостей системи моніторингу інтернет-ресурсів забезпечує якісно нові можливості для інформаційно-аналітичної роботи.

Див. Також

Література

Відомі системи моніторингу інтернет-ресурсів

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.