Міжнародний Лінійний Колайдер

Міжнаро́дний ліні́йний кола́йдер (англ. International Linear Collider, ILC) — проектований лінійний прискорювач частинок[1]. Це електрон-позитронний колайдер, який складатиметься з двох лінійних прискорювачів довжиною 12 км кожний, пучки яких будуть спрямовані назустріч один одному[2].

Загальна схема планованого колайдера згідно з техзавданням

На початковому етапі плануються зіткнення енергією 500 ГеВ, із можливістю подальшого оновлення до енергії 1000 ГеВ (1 ТеВ). Країна-господар для прискорювача ще не вибрана. Запропоновані місця знаходяться в Японії, Європі (CERN) і США (Fermilab)[3]. Японія вважається найвірогіднішим кандидатом, оскільки японський уряд готовий оплатити половину витрат на дослідження для детекторів на ILC[4]. Будівництво може початися в 2015 або 2016 і не буде завершене до 2026 року[5].

Дослідження альтернативного проекту під назвою КЛІК (Компактний лінійний колайдер), який працюватиме при енергіях до 3 ТеВ, теж перебуває в стадії реалізації.

Головна мета Міжнародного лінійного коллайдера — з’ясувати, з чого складається Всесвіт і яким чином це все існує разом. Вчені припускають, що Всесвіт на 95 % складається з темної матерії, яку, на жаль, поки не вдається виявити. Міжнародному лінійному коллайдеру буде під силу створювати «темні» частинки, зіштовхуючи у спеціальних точках зіткнення пучки електронів і протилежних їм частинок — позитронів. ILC зможе створювати величезну кількість бозонів Хіггса, що дає вченим змогу точно досліджувати властивості «божественної частинки». Коллайдер також міг би виявити аномальні події, які дали б змогу досліджувати екзотичні теорії поза межами Стандартної моделі[2].

ILC дасть змогу значно розширити пошуки нової фізики. Очікується, що ILC займеться дослідженням топ-кварків, перевіркою теорії суперсиметрії і її зв’язку з темною матерією. Є ідеї щодо пошуку інших вимірів і досліджень можливості при досить високих енергіях об’єднання слабких, електромагнітних, сильних і гравітаційних сил, в одну єдину універсальну силу[2].

Примітки

Зовнішні посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.