Міжнародні відносини Фінляндії

Міжнародні відносини Фінляндії - сукупність усіх договірно-обумовлених відносин з іншими країнами планети.

Законодавчий статус

Зовнішні відносини Фінляндії знаходяться під відповідальністю Президента Фінляндії, який реалізує зовнішню політику у співпраці з урядом. Побічно уряд несе відповідальність за внутрішню політику і прийняття рішень в Європейському Союзі. В уряді, препаративні обговорення проводяться в урядовій комісії зовнішньої політики та безпеки, яка включає в себе прем'єр-міністра і щонайменше міністра закордонних справ і міністра оборони, і не більше чотирьох інших міністрів в міру необхідності. Комітет зустрічається з Президентом в міру необхідності. Закони, що стосуються міжнародних відносин обговорюються в парламентській комісії із зовнішніх зв'язків. Міністерство закордонних справ здійснює зовнішню політику. Під час холодної війни, зовнішня політика Фінляндії була заснована на офіційному нейтралітет між західними державами і Радянським Союзом, одночасно підкресливши, Північне співробітництво в рамках Північної Ради й обережної економічної інтеграції з Заходом, відповідно до Бреттон-Вудської угоди і договору про вільну торгівлю з Європейським економічним співтовариством. Фінляндія не приєдналася в економічну сферу Радянського Союзу (РЕВ), але залишилася з вільною ринковою економікою і проводила двосторонню торгівлю з Радянським Союзом. Після розпаду Радянського Союзу в 1991 році, Фінляндія в односторонньому порядку анулювала останні обмеження, накладені на нього в мирних договорах в Париж 1947 р. і фінно-радянській угоді про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу. Уряд подав заявку про членство в ЄС через три місяці після розпуску СРСР і став членом в 1995 році. Фінляндія не намагалася вступити в НАТО, хоча пострадянські країни на Балтійському морі та в інших місцях вступили в цю організацію. Президент Мартті Ахтісаарі і коаліційні уряди на чолі Фінляндії підвели країну ближче до ядра ЄС наприкінці 1990-х. Фінляндія вважається державою кооперативної моделі, і Фінляндія не проти пропозиції щодо загальної оборонної політики ЄС. Ця позиція була змінена у 2000, коли Тар'я Халонен та Е.Туоміойей змінили офіційну політику Фінляндії проти планів інших членів ЄС щодо загального захисту. Однак, Халонен дозволила Фінляндії вступити до бойових підрозділів Євросоюзу в 2006 році та сил реагування НАТО в 2008 році. Відносини з Росією є приязними і загальні питання включають бюрократії (зокрема, при перетині кордону Ваалімаа), порушення повітряного простору, допомогу в цілях розвитку для Росії (особливо в екологічних питаннях, які впливають на Фінляндію), і енергетичну залежність Фінляндії від російського газу і електроенергії. За лаштунками адміністрація стала свідком воскресіння тактики радянської епохи. Агентство національної безпеки вважає, що відоме число російських агентів зі СВР і ГРУ в даний час перевищує рівень холодної війни.

Історія

Після здобуття незалежності від Росії в 1917 році, у тому числі після Громадянської війнии у Фінляндії та заходів проти кайзерівської Німеччини і Радянської Росії, невдачі комуністичної революції, в країні відбулася офіційна заборона комунізму і зміцнення зв'язків із західними країнами. Відкритий союз з Німеччиною був неможливим через результат Першої світової війни, але в цілому період з 1918 по 1939 характеризується економічним зростанням та підвищенням інтеграції в Західну світову економіку. Відносини з Радянською Росією від 1918 до 1939 були крижаними; добровільні експедиції в Росії закінчилася тільки в 1920,проте, спроби створити військові союзи були невдалими. Таким чином, коли зимова війна закінчилася, Фінляндія залишилася одна протистояти радянському напад. Пізніше, під час війни-продовження, Фінляндія оголосила «співпраця» войовничій нацистській Німеччині, і дозволила використовувати Північну Фінляндію як базу німецького нападу. Мирне врегулювання відносин з Радянським Союзом в 1944 році призвело до війни в Лапландії в 1945 році, де Фінляндія воювала з німцями в Північній Фінляндії. З кінця продовження війни з Радянським Союзом від 1944 до 1991 року, Фінляндія вела політику уникнення конфліктів наддержавами і здобуття взаємної довіри з західними державами і Радянським Союзом. Хоча країна в культурному, соціальному, і в політичному значеннях була Західною, фіни розуміли, що потрібно жити в мирі з СРСР і не робити ніяких дій, які могли б бути витлумачені як загроза безпеці. Розпуск Радянського Союзу в 1991 році відкрив нові можливості для Фінляндії і змусив фіни активно шукати можливості більш активної участі в західних політичних та економічних структурах.

Конституція 2000 року

У конституції 2000 року, де різні конституційні закони були об'єднані в один устав, провідна роль Президента була дещо змінена. Однак, оскільки Конституція передбачає тільки те, що президент веде зовнішню політику і внутрішню політику уряду, а відповідальність за справи Європейського Союзу явно не визначена. Внаслідок цього можуть виникнути суперечки між міністрами та президентом.

Багатосторонні відносини

Фінська зовнішня політика наголошує на своїй участь у багатосторонніх організаціях. Фінляндія приєдналася до Організації Об'єднаних Націй в 1955 році і до Євросоюзу в 1995 році, відзначаєя, що країна також є членом програми НАТО Партнерство заради миру, а також входить як спостерігач до Ради Євро-Атлантичного партнерства і Західноєвропейського союзу. У Європейському Союзі, Фінляндія є членом єврозони, і, крім того, Шенгенської угоди про скасування паспортного контролю. 60 % зовнішньої торгівлі з ЄС. Інші великі торгові партнери це Росія та США. Фінляндія також представлена в цивільній службі ООН в пропорції до чисельності населення і належить до кількох із його спеціалізованих і пов'язаних з ним установ. Фінські війська беруть участь у миротворчій діяльності Організації Об'єднаних Націй з 1956 року, і фіни продовжують бути одними з найбільших миротворців у світі на душу населення. Фінляндія є активним учасником Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) і на початку 1995 року прийняла співкерівництво Мінської групи ОБСЄ з врегулювання нагірно-карабаського конфлікту. Співпраця з іншими скандинавськими країнами також важлива для Фінляндії, вона є членом Ради Північних країн з 1955 року. Під егідою Ради, країни Північної Європи створили загальний ринок праці і скасували імміграційний контролю між собою. Рада також служить для координації соціальної та культурної політики країн-учасниць і сприяє розширенню співпраці у багатьох областях. На додаток до організацій, які вже згадувалося, Фінляндія є членом Міжнародного банку реконструкції та розвитку, Міжнародного валютного фонду, Світової організації торгівлі, Міжнародної фінансової корпорації, Міжнародної асоціації розвитку, Банку міжнародних розрахунків, Банку розвитку Азії, Міжамериканського банку розвитку, Ради Європи і Організації економічного співробітництва та розвитку. Після розпаду Радянського Союзу, Фінляндія перейшла стійко до інтеграції в західні інститути і відмовилася від своєї формальної політики нейтралітету, яка була перероблено в політиці військового неальянсу в поєднанні з підтриманням надійної, незалежної оборони. Рішення Фінляндії в 1994 році купити 64 винищувачів F-18 Hornet із США сигналізувало відмову від політики країни збалансованих закупівель озброєнь з комуністичних країн і західних країн. У 1994 році Фінляндія вступила в програму НАТО Партнерство заради миру; країна також має статус спостерігача в Раді Північноатлантичного співробітництва. Фінляндія стала повноправним членом Європейського Союзу (ЄС) в січні 1995 року. Взагальному, Фінляндія дотримується принципу нейтралітету і має хороші відносини майже з усіма країнами, про що свідчить свободу пересування, яку надає фінський паспорт.

Європа

Країни Балтії

За винятком Росії, всі сусідні країни Балтії є членами Європейського Союзу або Ради Північних країн, обидва з яких засвідчують вільне пересування осіб і капіталу між країнами.

Естонія

Основна мова Фінляндії, фінська, пов'язано з естонським, і має певне почуття спорідненості. 76 % фінів відвідали Естонію і в 2004 році, 1800000 фінів повідомили про відвідування Естонії. Фінські і шведські інвестори є найбільшими іноземними інвесторами в Естонії. Фінляндія та Естонія є членами Європейського союзу і Шенгенської угоди, що робить вільними міжнародні поїздки і торгівлю між країнами. Уряд Фінляндії визнав незалежність Естонії в 1920 році. У відповідь на радянське вторгнення, дипломатичних місій були де-факто усунені. Однак, коли Естонія проголосила незалежність, цю «тимчасову перешкоду» було вирішено. Обидві країни відновили дипломатичні відносини 29 серпня 1991 року. Фінляндія має посольство в Талліні та почесне консульство в Тарту. Естонія має посольство в Гельсінкі і п'ять почесних консульств в Оулу, Турку, Тампере Расеборг, і Котка. Фінляндія надавала і продовжує надавати військову допомогу Естонії; наприклад підготовку офіцерів, надання обладнання.

Латвія

  • Фінляндія визнала незалежність Латвії де-факто 23 вересня 1919 року, і де-юре 21 січня 1921 року.
  • Фінляндія має посольство в Ризі.
  • Латвія має посольство в Гельсінкі і чотири почесних консульства (на Аландських островах, у Сатакунта, Кюменлааксо і Оулу).
  • Обидві країни є повноправними членами Ради держав Балтійського моря та Європейського Союзу.

Литва

  • Фінляндія визнала незалежність Литви де-факто 14 листопада 1919 року, і де-юре 14 жовтня 1921 року.
  • Фінляндія має посольство у Вільнюсі і почесне консульство в Клайпеді.
  • Литва має посольство в Гельсінкі.
  • Обидві країни є повноправними членами Ради держав Балтійського моря та Європейського Союзу.

Німеччина

  • Німеччина визнала незалежність Фінляндії 4 січня 1918 року.
  • Німеччина дала пряму військову підтримку Фінляндії на навчання фінських єгерів і успішно втрутилася в громадянську війну в Фінляндії на користь націоналістичних білих.
  • Федеративна Республіка Німеччина і Німецька Демократична Республіка (Західна і Східна Німеччина) були визнані Фінляндією 7 січня 1972 року.
  • Були встановлені дипломатичні відносини між Фінляндією та Західною Німеччиною 7 січня 1973 року.
  • Німеччина має посольство в Гельсінкі.
  • Фінляндія має посольство в Берліні, генеральне консульство в Гамбурзі, два почесних консульства в Дюссельдорфі загальні та Мюнхені та інших почесних консульств в Бремені, Дрездені, Франкфурті-на-Майні, Ганновері, Любеку, Ростоку, Штутгарті, і Вільгельмсхафені.

Польща

  • Фінляндія має посольство у Варшаві та почесне консульство в Гдині.
  • Польща має посольство в Гельсінкі.
  • Обидві країни є повноправними членами Ради держав Балтійського моря та Європейського Союзу.

Росія

Відносини з Росією є мирними і доброзичливими. Фінляндія імпортує багато товарів і предметів першої необхідності, таких як паливо. Росія має посольство в Гельсінкі, і Генеральне консульство в Турку і консульства в Лаппеенранті і Марієхамні. Фінляндія має посольство в Москві, Генеральне консульство в Санкт-Петербурзі та дві гілки консульства (в Мурманську і Петрозаводську). Сучасні проблеми включають в себе проблеми з прикордонного контролю, такі як стійкі черги вантажівок на кордоні, порушення повітряного простору, забруднення Балтійського моря, і російські мита на експортований ліс у целюлозно-паперовій промисловості Фінляндії. Праві коментатори звинувачують уряд у продовженні політики фінляндізації.

Швеція

Фінляндія та Швеція завжди були в дуже тісних відносинах, в результаті спільної історії, численних спільнот в суспільстві і політиці, і тісних торговельних зв'язків. Нещодавно призначений міністр закордонних справ робить його або її перший державний візит до Швеції. Фінські політики часто беруть реакцію Швеції на міжнародні справи в першу чергу як базу для подальших дій, і, таким чином, нарешті, обидві країни часто погоджуються з різних питань. Фінляндія та Швеція є членами Європейського союзу і Шенгенської угоди, що знімають обмеження на міжнародні поїздки і торгівлю між країнами. Крім того, як члени Північної Ради шведські громадяни мають трохи ширші права, ніж поодинці члени шенгенських угод чи ЄС.

Інші країни Європи

КраїниПочаток офіційних відносинПримітки
Болгарія5 серпня 1918 року
  • У 1963 році дипломатичні представництва двох країн були модернізовані до рівня посольства.
  • Болгарія має посольство в Гельсінкі і почесне консульство в Кемі.
  • Фінляндія має посольство в Софії і почесне консульство у Варні.
  • Обидві країни є повноправними членами Європейського Союзу.
Кіпр2 вересня 1961 року
  • Фінляндія визнала Кіпр 16 серпня 1960 року.
  • Кіпр має посольство в Гельсінкі і почесне консульство в Вантаа.
  • Фінляндія має посольство і два почесні консульства в Нікосії.
  • Обидві країни є повноправними членами Європейського Союзу.
Данія18 лютого 1918 року
  • Данія має посольство в Гельсінкі.
  • Фінляндія має посольство в Копенгагені.
  • Обидві країни є членами Північної Ради.
  • Данія офіційно визнали незалежність Фінляндії в 1918 році.
  • Обидві країни є членами Європейського союзу, країн Північної Європи Союзу, Ради держав Балтійського моря.
Франція24 січня 1918 року
  • Франція є однією з перших країн, що визнали незалежність Фінляндії 4 січня 1918 року.
  • Франція представлена в Фінляндії через своє посольство в Гельсінкі і його почесні консульства в Хямеенлінна, Йоенсуу, Ювяскюля, Куопіо, Оулу, Пори, Рівному, Тампере і Турку.
  • Фінляндія має посольство в Парижі і 18 почесних консульств.
  • За оцінками, у Франції проживають 6 000 фінів.
Угорщина20 травня 1947 року
  • Угорщина визнала Фінляндію 23 серпня 1920 Фінляндія визнала Угорщину 10 вересня 1920.
  • Фінляндія розірвала дипломатичні відносини 20 вересня 1944.
  • Дипломатичні відносини були відновлені 20 травня 1947 року.
  • Як національні мови, фінські та угорські, є уральські мови, що призвело до культурного обміну хоча і в набагато менших масштабах порівняно з третім великої уральські-говорить країні, Естонії.
  • Фінляндія має посольство в Будапешті і почесне консульство в місті Печ.
  • Угорщина має посольство в Гельсінкі і чотири почесних консульства (у Турку, Марієхамн, Тампере і Йоенсуу).
  • Обидві країни є повноправними членами Європейського Союзу.
Ірландія2 листопада 1961 року
  • Фінляндія має посольство в Дубліні і три почесних консульства.
  • Ірландія має посольство і консульство в Гельсінкі.
  • Обидві країни є повноправними членами Ради Європи та Європейського Союзу.
Італія6 вересня 1919 року
  • Італія визнала незалежність Фінляндії 27 червня 1919 року.
  • Італія представлена у Фінляндії через своє посольство в Гельсінкі і його почесні консульства у Ханко, Котка Ювяскюля, Куопіо, Оулу, Пори, Рівному, Тампере, Турку і Вааса.
  • Фінляндія має посольство в Римі, два почесних консульства в Мілані та Венеції та інші почесні консульства в Генуї, Барі, Кальярі, Катанії, Флоренції, Ліворно, Мессіна, Неаполь, Палермо, Ріміні, Трієст і Турині.
Косово3 лютого 2009 рокуФінляндія визнала Косово 7 березня 2008 року. Фінляндія має посольство в Приштіні.
Люксембург25 жовтня 1921 року
  • Люксембург визнав незалежність Фінляндії 25 жовтня 1921.
  • Люксембург представлений в Фінляндії через своє посольство в Копенгагені.
  • Фінляндія має посольство і почесне генеральне консульство в Люксембурзі.
Нідерланди18 серпня 1918 року
  • Нідерланди визнали незалежність Фінляндії 28 січня 1918 року.
  • Нідерланди мають посольство в Гельсінкі.
  • Фінляндія має посольство в Гаазі, почесне генконсульства в Амстердамі та інші почесні консульства в Роттердамі та Тернезені.
Норвегія6 квітня 1918 року
  • Норвегія визнала незалежність Фінляндії 10 січня 1918 року.
  • Фінляндія має посольство і почесне генконсульство в Осло та інші почесні консульства.
  • Норвегія має посольство в Гельсінкі.
  • Обидві країни є повноправними членами Ради держав Балтійського моря та Північної Ради.
Португалія10 січня 1920 року
  • Португалія визнала незалежність Фінляндії 19 грудня 1919 року.
  • Португалія має посольство в Гельсінкі.
  • Фінляндія має посольство в Лісабоні і почесні консульства.
  • Обидві країни є повноправними членами Європейського Союзу.
Румунія14 жовтня 1949
  • Румунія визнала Фінляндію 8 квітня 1920.
  • Фінляндія має посольство в Бухаресті і два почесні консульств (у Бухаресті та Констанці).
  • Румунія має посольство в Гельсінкі.
  • Обидві країни є повноправними членами Європейського Союзу та Організації з безпеки і співробітництва в Європі.
Сербія1929 рік
  • Фінляндія має посольство в Белграді.
  • Сербія має посольство в Гельсінкі.
Словаччина1 січня 1993 року
  • Фінляндія визнала незалежність Словаччини 1 січня 1993 року.
  • Словаччина має посольство в Гельсінкі.
  • Фінляндія має посольство і консульство в Братиславі.
  • Обидві країни є повноправними членами Європейського Союзу.
Словенія17 лютого 1992 року
  • Фінляндія визнала Словенію 17 січня 1992 року.
  • Фінляндія має посольство і консульство в Любляні.
  • Словенія має посольства в Гельсінкі.
  • Обидві країни є повноправними членами Європейського Союзу.
Іспанія16 серпня 1918 року
  • Іспанія визнала незалежність Фінляндії 21 лютого 1918.
  • Іспанія має посольство в Гельсінкі.
  • Фінляндія має посольство в Мадриді.
  • Обидві країни є повноправними членами Європейського Союзу.
Україна26 лютого 1992 року
  • У 1918 році Фінляндія була однією з перших країн, що визнали Україну в 1918 році і відкрив свої диппредставництва в Києві.
  • Фінляндія визнала Україну 30 грудня 1991 року.
  • Фінляндія має посольство в Києві.
  • Україна має посольство в Гельсінкі.
Велика Британія6 травня 1919 року
  • Сполучене Королівство має посольство в Гельсінкі і почесні консульства у Аландських островах, Ювяскюля, Куопіо Котка, Оулу, Рованіємі, Турку, Тампере і Вааса.
  • Фінляндія має посольство в Лондоні і почесні консульства.

Америка

КраїниПочаток офіційних відносинПримітки
Аргентина11 травня 1918 року
Чилі17 червня 1919 рокуЧилі визнала незалежність Фінляндії 17 червня 1919 року. Дипломатичні відносини між ними були встановлені в 1931 році і постійно підтримуються, незважаючи на тиск, щоб припинити їх. Ці дві країни підтримали резидентів послів в обох столицях.
Колумбія26 травня 1954 року
  • Колумбія представлена в Фінляндії через своє посольство в Стокгольмі (Швеція).
  • Фінляндія представлена через своє посольство в Лімі (Перу).
Коста Рика23 серпня 1966 року
  • Коста-Рика представлена у Фінляндії через посольство в Осло, Норвегія.
  • Посольство Фінляндії в Мехіко, Мексика займається консульськими питаннями, пов'язаними з Коста-Рикою.
  • Фінляндія також має почесне консульство і генеральне почесне віце-консульство в Сан-Хосе.
Куба23 січня 1959 року
  • Куба представлена в Фінляндії через посольство в Гельсінкі.
  • Посольство Фінляндії знаходиься в Мехіко, Мексика займається консульськими питаннями, пов'язаними з Кубою.
  • Фінляндія також має почесне генеральне консульство в Гавані.
Еквадор5 лютого 1965 року
  • Еквадор представлена в Фінляндії через посольство в Стокгольмі, Швеція.
  • Посольство Фінляндії в Лімі, Перу займається консульськими питаннями, пов'язаними з Еквадором.
  • Фінляндія також має почесне консульство в Гуаякіль і Кіто.
Мексика5 грудня 1937 року
  • Мексика визнала незалежність Фінляндії в липні 1920 року.
  • Фінляндія має посольство в Мехіко.
  • Мексика має посольство в Гельсінкі.
США30 травня 1919 рокуВідносини між США та Фінляндії є досить теплими. Близько 200000 американських громадян відвідують Фінляндію щорічно, і близько 3000 громадян США проживають там.

Економічні та торговельні відносини між Фінляндією і США є активними. Торгівля США-Фінляндія становить майже $5 млрд на рік. США отримує близько 7 % експорту Фінляндії — в основному деревної маси та паперу, судів, машин, електроніки та приладів і очищених нафтопродуктів — і забезпечує близько 7 % її імпорту — в основному комп'ютери, напівпровідники, літаки і машини.

Уругвай21 березня 1935 року
  • Уругвай має посольство в Гельсінкі.
  • Посольство Фінляндії в Буенос-Айресі, Аргентина займається консульськими питаннями, пов'язаними з Уругваєм.
  • Фінляндія також має почесне генеральне консульство в Монтевідео.
Венесуела31 березня 1954 року
  • Венесуела має посольство в Гельсінкі.
  • Посольство Фінляндії в Сантьяго-де-Чилі, Чилі займається консульськими питаннями, пов'язаними з Венесуелою.
  • Фінляндія також має почесні консульства в Каракасі, Маракайбо, Порламар і Пуерто-Ордас.
Парагвай20 листопада 1963 року
  • Парагвай представлений в Фінляндії через посольство в Стокгольмі, Швеція.
  • Посольство Фінляндії в Буенос-Айресі, Аргентина займається консульськими питаннями, пов'язаними з Парагваєм.
  • Фінляндія також має почесне консульство в Асунсьйоні.
Панама1 грудня 1975 року
  • Панама представлена в Фінляндії через посольство в Стокгольмі, Швеція.
  • Посольство Фінляндії в Мехіко, Мексика займається консульськими питаннями, пов'язаними з Панамою.
  • Фінляндія також має почесне генеральне консульство в Панама-Сіті.

Примітки

    Джерела

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.