Міжпасатна протитечія

Міжпасатні протитечії (в західній традиції Екваторіальні протитечії) — поверхневі морські течії в низьких широтах океанів, які розвиваються в штильовій зоні в результаті меридіанальної нерівномірності вітрового поля. Направлені з заходу на схід. Розташовуються між Північною і Південною пасатними течіями і є компенсаційними по відношенню до них. Простежуються до глибин 300 м. Середня швидкість 20-80 см/с, найбільша — до 190 см/с. Витрати сягають 40-60 млн м³/с (у західній частині Тихого океану).

Міжпасатна протитечія показана чорним

Міжпасатна протитечія:

Поверхневі міжпасатні протитечії в Атлантичному, Тихому та Індійському океанах відомі з XIX століття. Ці течії спрямовані на схід проти переважаючих вітрів і проти руху основних поверхневих течій. Міжпасатні протитечії викликаються поперечною нерівномірністю переважаючих вітрів (пасатів), тому їх швидкість і витрата значно коливаються, аж до зникнення, в залежності від сили і рівномірності вітрів.

У середині XX століття були відкриті підповерхневі і навіть глибинні протитечії. У тому числі потужні екваторіальні підповерхневі протитечії течія Кромвелла у Тихому і течія Ломоносова в Атлантичному океанах. Підповерхневі екваторіальні течії викликаються градієнтом тиску і рухаються у вигляді вузького потоку на схід під спрямованою на захід пасатною течією.

У період ослаблення пасатів підповерхневі протитечії можуть «виходити» на поверхню океану і спостерігатися як поверхневі течії.

Див. також

Література

  1. Географический энциклопедический словарь. Москва. «Советская энциклопедия». 1988. стор. 177. (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.