Нагорянські печери

Нагоря́нські пече́ри карстові печери поблизу села Нагоряни Могилів-Подільського району Вінницької області України. Геологічна пам'ятка природи місцевого значення[1]

Нагорянські печери
Вхід до однієї з печер
Характеристики
Тип карстова
Гірські породи вапняк
Розташування
Країна Україна
Регіон Вінницька область
Місцевість с. Нагоряни
Карти розташування

 Нагорянські печери у Вікісховищі

Мальовничий скельний вихід на поверхню вапняків крейдяного віку з карстовими печерами на лівому березі р. Дністер.

Нагорянські печери належать до епохи середнього і верхнього палеоліту. В скелі видовбані отвори різних розмірів, за версією дослідників, у них проживали неандертальці.

У центральній частині скелі розташована печера, в якій проводилися народні збори, а також зароджувалася екзогамія типу пуналуа (punalua).

Крім того, на території печер знаходився монастир, який став козацьким осередком. За свідченнями істориків, Нагорянські печери — місце збору Гайдамаків.

У печерах на одній із скель скульптором Сергієм Сліпухою висічено барельєф Т. Г. Шевченка, який датується 12-тим червня 1920 року. Під час тимчасової німецької окупації барельєф було пошкоджено. На скелях зображено найдавніше в світі малюнкове письмо — піктограмне (40 тис. років тому).

Пам'ятка природи

Геологічна пам'ятка природи місцевого значення «Нагорянські печери»
Дорога вздовж Дністра та Нагорянські печери
Дорога вздовж Дністра та Нагорянські печери
48°29′ пн. ш. 27°34′ сх. д.
Розташування: Україна
Вінницька область,
Могилів-Подільський район,
с. Нагоряни
Площа: 1 га
Керівна
організація:
Держгосп «Дністер»
Країна  Україна

 Нагорянські печери у Вікісховищі

Геологічна пам'ятка природи місцевого значення «Нагорянські печери» отримала природоохоронний статус 1969 року (рішення облвиконкому від 30.07.1969 р. № 441 та від 29.08.1984 № 371). Під охороною площа 1 га, перебуває у віданні держгоспу «Дністер».

Див. також

Примітки

Джерела

  • Заповідні об'єкти Вінниччини. - Вінниця: Велес, 2005. - 104 с.+ 28 с. іл.
  • Геологічні пам'ятки України (за ред. В.І. Калініна, Д.С. Гурського). В чотирьох томах. - Київ, 2007. - Том ІІ. - 320 стор. ISBN 978-966-7896-43-0
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.