Наручники
Нару́чники, у західних областях кайда́нки[1] — пристрій у вигляді двох кілець із замками (браслетів), які з'єднані між собою коротким ланцюгом. Органи охорони порядку або військові використовують наручники для обмеження свободи дій затриманого. Наручники надягають на кисті рук.
![](../I/Handcuffs01_2003-06-02.jpg.webp)
![](../I/Hiatt104Darby.JPG.webp)
Розвиток конструкції наручників дуже своєрідний, і пов'язаний передусім з рівнем металообробки (як основного матеріалу виготовлення наручників). Крім того, в конструкції наручників простежується й національні особливості країни-виробника.
Історія розвитку
Перші наручники з'явилися на початку 19 століття. Вони являли собою з'єднані браслети, схожі на використовувані тепер. Браслет являв собою металеве кільце (дужку) із замком, в якому клямка автоматично замикалась при закритті браслета. Наручники такого типу називалися «Darby», їх виробляла британська компанія «Hiatt». Сама клямка розміщалася в циліндричному замку та мала гвинтову різьбу, на яку накручувався ключ, щоб замок відкрився. Такий замок неможливо було відкрити підручними засобами, тому такі наручники з погляду надійності не мали собі рівних. Але вони мали один великий недолік — у них не регулювався розмір, тому і не підходили на всі руки. Попри те, що в середині 19 століття з'явилися модифікація «Darby» з регульованими дужками, в оперативній обстановці користуватися ними було не набагато зручніше. Попри це, такі наручники залишались «світовим стандартом» понад 200 років. вони й досі перебувають на озброєнні поліції Індії та Пакистану.
Але під кінець 19 століття з'являються більш досконалі конструкції різних компанії, які по-своєму підходять до способу обмеження свободи дій. Одні з найкращих та досконалих на той час, наручники типу «Tower» та «Bean» були винайдені у Америці. Вони являли собою моделі, в яких дужки могли регулюватися в ширших межах, аніж у «Darby». Але жодна компанія не могла вирішити одну з головних проблем — щоб застосувати наручники, треба було постійно тримати їх відкритими, щоб додавало габаритів при носінні наручників поліцейським.
Але, нарешті, у 1912 році в історії наручників сталася революція. Їх нову конструкцію запатентувала американська компанія «Peerless». Конструкція браслета зазнала змін і тепер дужка могла провертатися наскрізь на 360°. Так відпала потреба носити наручники відкритими. Конструкція була настільки успішною, що з 1912 року конкретних змін у наручниках майже не відбувалося. Така конструкція зараз є типовою і всі виробники наручників дотримуються цих стандартів. Також, завдяки такій будові сучасні наручники виготовляються методом штампування, на відміну від «старих», які виготовлялися методом кування.
В Україні виробництвом наручників для потреб органів охорони порядку займається КП НВО «Форт» з 1992 року. Виробляються дві модифікації: БРМ-92 та БРМ «шарнірна версія». Наручники українського виробництва знаходять використання і за кордоном.
Конструкція
Наручники складаються з
- Корпусу замка, який переходить у верхню дужку
- Нижньої дужки із зубчатим сектором
- Фіксатора, який розміщується у корпусі
- Ланцюга з сережками (шарнірами) на кінцях
- Ключа, для відкриття замка
Способи з'єднання браслетів між собою
- Ланцюгом — браслети з'єднані коротким ланцюгом. Найбільш поширений тип наручників
- Шарніром — браслети з'єднуються за допомогою шарніра (на зразок дверної петлі). При такій конструкції наручники можуть складатися тільки в одну сторону
- Жорстке з'єднання — наручники жорстко з'єднані між собою. Дають найменше свободи рухів.
Інші типи наручників
- Пальцеві наручники — одягаються на великі пальці рук, позбавляючи можливості відкрити звичайні наручники підручними засобами
- Пластикові наручники — повністю зроблені з пластику. Використовуються поліцією та військовими для масового затримання підозрюваних
Див. також
Примітки
- Кайданки // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.