Нафтогазовий поклад

Нафтогазовий поклад (рос. нефтегазовая залежь, англ. oil and gas pool, нім. Erdöl- und Erdgas-Lagerstätte f, Erdöl - und Erdgas-Lager n) нафтовий поклад з газовою шапкою; відрізняється перевищенням об'єму нафтової частини єдиного покладу над газовою.

На відміну від нафтогазоконденсатного покладу газова частина Н.п. практично не містить рідких вуглеводнів у стані зворотного випаровування. Газові шапки бувають первинними і вторинними. Останні утворюються за рахунок виділення газу у вільну фазу в процесі розробки нафт. покладів в режимі розчиненого газу, коли пластовий тиск став нижчим від тиску насичення нафти. Газова частина Н.п. характеризується термобаричними параметрами і складом газу, який відрізняється від розчиненого газу контактуючої з ним нафтової частини покладу більшим вмістом метану і мен-шою концентрацією його гомологів. Осн. параметри нафтової частини покладу — тиск насичення, властивості пластової на-фти, газовий фактор і ін. Газові шапки в залежності від розмірів поділяють на промислові або непромислові. У першому випадку Н.п. розробляються з урахуванням взаємодії газових і нафтових частин. Пластова енергія в стисненому газі газової шапки відіграє велику роль на першій стадії розробки нафтової частини Н.п. (газонапірний режим розробки). Якщо газова шапка непромислова, поклад розробляється як нафтовий з розчиненим газом.

Див. також

Література

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л  Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.
  • В. Г. Суярко. Прогнозування, пошук та розвідка родовищ вуглеводнів. Харків: Фоліо. 2015. 413 с.
  • Білецький В. С. Основи нафтогазової справи / В. С. Білецький, В. М. Орловський, В. І. Дмитренко, А. М. Похилко. — Полтава: ПолтНТУ, Київ: ФОП Халіков Р. Х., 2017. — 312 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.